Jaka powinna być odzież do pracy w gospodarstwie rolnym? Wygodny i bezpieczny strój do pracy codziennej zaprezentowano w Oddziale Regionalnym Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w Kielcach.
Praca w rolnictwie stawia odzieży roboczej duże wymagania. Ubrania nie tylko muszą być wygodne i sprawdzić się przy pracy siedzącej w maszynach rolniczych, na polu, w oborze czy stajni, ale i zapewnić rolnikom bezpieczeństwo.
– Prezentujemy strój do pracy codziennej, ponieważ każdy rodzaj ubrania jest dostosowany do określonych rodzajów prac w gospodarstwie rolnym. Taki najbardziej popularny to ten, w którym rolnik może wykonać każdą czynność, ma swobodę ruchu – mówi Beata Milewicz z Oddziału Regionalnego Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w Kielcach.
Jak mówi, odzież powinna przede wszystkim przylegać do ciała, preferowane są spodnie ogrodniczki, czyli spodnie na szelkach z wygodnymi kieszeniami. W takim ubraniu rolnik przy schylaniu, przy naprawie maszyn nie musi ubrania podciągać, poprawiać, a ubranie nie mam możliwości poluzowania się.
Jednak, jak podkreśla Beata Milewicz, najważniejsze są buty.
– Ponieważ zabezpieczają one rolnika przed potknięciami, poślizgami i upadkami. Muszą mieć protektorowaną podeszwę, zasłaniać staw skokowy. Takie zabezpieczenia są podstawowe do pracy w gospodarstwie rolnym. Na pewno wtedy będzie mniej wypadków. – mówi nasza rozmówczyni.
Z jej doświadczenia i rozmów z rolnikami wynika, że świadomość używania prawidłowego stroju do pracy posiada coraz więcej rolników.
– Jest z tym coraz lepiej, jednak wciąż trzeba przypominać rolnikom o tym obowiązku. Odzież jest bardzo istotna przy pracach, które są wykonywane w gospodarstwach rolnych. Ta świadomość z pewnością wpływa na bezpieczeństwo pracy i liczbę wypadków w gospodarstwach.
Przypomnijmy statystyki wypadków.
– W 2023 roku w województwie świętokrzyskim zgłoszono 536 wypadków przy pracy w gospodarstwie rolnym, w tym trzy wypadki śmiertelne – mówi Beata Milewicz.
Liczba wypadków z terenu województwa świętokrzyskiego zgłoszonych do KRUS w latach 2017-2023 była następująca:
2017 rok – 866
2028 rok – 752
2019 rok – 621
2020 rok – 561
2021 rok – 552
2022 rok – 518
2023 rok – 536
Najważniejsze przyczyny wypadków w powiecie kieleckim w 2023 roku:
przyczyny spowodowane przez człowieka – 58 procent
przyczyny techniczne – 28 procent
przyczyny organizacyjne – 11 procent