Sprawdziliśmy, jaki jest stan zaawansowania zbiorów zbóż i rzepaku na polach województwa świętokrzyskiego monitoruje Świętokrzyski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach. Oto najnowszy raport.
– Według ostatniego raportu z początku sierpnia 2024 roku we wszystkich powiatach zakończył się już zbiór jęczmienia ozimego, kończy się też zbiór pszenicy ozimej, pszenżyta ozimego, żyta, jęczmienia jarego i rzepaku. Trwa jeszcze zbiór pszenicy jarej, owsa, pszenżyta jarego oraz rzepaku jarego – informuje Agnieszka Pietrzak, dyrektor Świętokrzyskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach.
Plonowanie
Jeśli chodzi o plony jęczmienia ozimego, są one porównywalne z latami ubiegłymi. Natomiast plantacje rzepaku w niektórych powiatach były nierówne i plony są niższe (przeważnie 3 t/ha). Według ekspertów to efekt wystąpienia anomalii pogodowych w czasie wiosenny, czyli wczesnej wegetacji i wystąpienia późnych przymrozków.
W niektórych powiatach pogoda, a więc deszcze i burze utrudniają zbiory, co powoduje brak płynności koszenia, spiętrzenie prac i kłopoty z terminowym wynajmem usług.
Ceny w skupach
Obecnie nie występują problemy ze skupem zbóż i rzepaku. Skupy pracują bez przestojów jednak z ceny są niezadowalające dla rolników, dlatego producenci zbóż skłaniają się ku magazynowaniu zbiorów.
Rzepak sprzedawany jest na bieżąco, a ceny wahają się w zależności od powiatu od 1850-2150 zł/t, jęczmień ozimy od 530-670 zł/t, a pszenica ozima 650-850 zł/t. W powiecie kazimierskim zanotowano niewielki wzrost cen jęczmienia i pszenżyta w porównaniu z ubiegłym tygodniem.