Morwa biała to drzewo cenione za lecznicze właściwości swoich liści i owoców. Zbliżająca się jesień to dobry czas na posadzenie tej niezwykłej rośliny w ogrodzie.
Morwa biała to niewielkie drzewo z rodziny morwowatych pochodzące z centralnej Azji. Pierwotnie uprawiana była tylko w Chinach i wykorzystywana przemysłowo jako pokarm dla gąsienic jedwabnika morwowego. Współcześnie znana jest na całym świecie i ceniona ze względu na lecznicze właściwości swoich liści i soczyste, słodkie owoce bogate w witaminy i cenne składniki mineralne. Sadzona jest również jako drzewo ozdobne w parkach i ogrodach.
Jest to drzewo mało wymagające i łatwe w uprawie. Morwa cechuje się niską wrażliwością na choroby i szkodniki. Jedyne warunki, jakie bezwzględnie należy zapewnić tej roślinie to słoneczne stanowisko i lekka, żyzna gleba, o obojętnym odczynie. Morwa biała jest stosunkowo wytrzymała na niskie temperatury, lecz lepiej sadzić ją w miejscach osłoniętych od wiatru. Nie polecana jest do uprawy w północno-wschodnich rejonach Polski.
Sadzenie morwy białej najlepiej wykonać wiosną lub jesienią. Warto pamiętać o zapewnieniu roślinie odpowiedniego stanowiska i użyźnieniu gleby kompostem lub dobrze przekompostowanym obornikiem. Roślinę sadzimy 5-10 cm głębiej niż rosła dotychczas. Dopóki nie ukorzeni się i nie wzmocni, wymaga przywiązania do podpory.
Liście morwy białej to środek przeciwcukrzycowy. Zawarte w nich związki spowalniają rozkład skrobi przyjmowanej wraz z pożywieniem i opóźniają jej przekształcenie w cukry proste po posiłku, co obniża stężenie glukozy we krwi i ułatwia zachowanie jej prawidłowych wielkości.
Morwa zmniejsza łaknienie i przyspiesza pojawianie się uczucia sytości, dzięki czemu jest skuteczna w dietach odchudzających. Ze względu na zawartość witamin z grupy B wspomaga leczenie depresji i nerwic, pomaga utrzymać dobry wzrok i stymuluje produkcję czerwonych krwinek.
Wykorzystywana jest też w leczeniu nadciśnienia tętniczego i hipercholesterolemii. Ma właściwości przeciwzapalne i nieznacznie przeciwbólowe, przeciwdziała również szkodom wyrządzanym organizmowi przez wolne rodniki. Działa ściągająco w przypadku problemów trawiennych.