Ruszył nabór wniosków o refundację kosztów poniesionych przez rolników na bioasekurację. Kto i na jakich warunkach może złożyć wniosek? Gdzie hodowcy trzody chlewnej mogą zgłaszać się do programu?
Do 22 lipca można składać wnioski o pomoc w rolnictwie na refundację wydatków poniesionych na działania związane z bioasekuracją. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Kielcach poinformowała o zasadach udzielania pomocy hodowcom świń. Można liczyć na zwrot połowy poniesionych wydatków.
– Bioasekuracja jest w ostatnich latach bardzo ważna z uwagi na rozprzestrzeniający się w naszym kraju ASF, czyli Afrykański Pomór Świń. Od 2018 roku trwają programy, których celem jest zwalczanie tej choroby i przeciwdziałanie jej – poinformowała Ewa Plech – kierownik Biura Działań Społecznych i Środowiskowych oraz Płatności Bezpośrednich w kieleckim Oddziale Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.
W ramach programu można ubiegać się o zwrot 50 procent kosztów kwalifikowanych, poniesionych między innymi na zakup: mat dezynfekcyjnych, sprzętu do wykonania zabiegów dezynfekcyjnych, dezynsekcyjnych lub deratyzacyjnych oraz produktów biobójczych, środków dezynsekcyjnych lub deratyzacyjnych, odzieży i obuwia ochronnego, zabezpieczenie budynków dla świń przed dostępem zwierząt domowych czy przebudowę lub remont pomieszczeń – o refundację kosztów poniesionych w roku kalendarzowym na takie inwestycje mogą ubiegać się rolnicy z województwa świętokrzyskiego, składając stosowny wniosek.
– To jest program skierowany przede wszystkim do hodowców świń, zwierzęta muszą wiec być zarejestrowane w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Tylko te sztuki, które są u nas zarejestrowane podlegają uwzględnieniu w dofinansowaniu – wyjaśnia Ewa Plech.
Rolnicy mogą składać wnioski do 22 lipca w biurach powiatowych Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa właściwych ze względu na miejsce zamieszkania. Do formularza, który jest do pobrania na stronie ARiMR należy dołączyć dodatkowe dokumenty:
- faktury lub ich kopie, rachunki wystawione zgodnie z odrębnymi przepisami lub ich kopie lub kopie umów zlecenia lub o dzieło, dotyczące poniesionych wydatków wraz z dowodami zapłaty potwierdzającymi poniesienie tych wydatków do dnia zakończenia terminu składania wniosków w danym roku kalendarzowym;
- oświadczenia albo zaświadczenia dotyczące pomocy de minimis lub pomocy de minimis w rolnictwie oraz informacje niezbędne do udzielenia tej pomocy, o których mowa w przepisach dotyczących postępowania w sprawach dotyczących pomocy publicznej.
Celem bioasekuracji jest ograniczenie rozprzestrzeniania się w obrębie gospodarstwa między innymi wirusów, bakterii, mykoplazm czy pasożytów, maksymalnie chroniąc środowisko przed drobnoustrojami chorobotwórczymi.
Termin bioasekuracja pojawił się na świecie w latach 60. XX wieku. Bioasekuracja w Polsce została zaostrzona ze względu na pojawienie się Afrykańskiego Pomoru Świń i Ptasiej Grypy. Wcześniej była stosowana w dużych fermach, od 2017 roku jest obowiązkowa także dla małych gospodarstw.