Może być drobno zmielona albo grubsza, bielutka jak śnieg lub lekko żółtawa – mąka ma wiele tajemnic, o których mało kto wie. Sprawdziliśmy, która jest najlepsza na chleb, a która na biszkopt, z jakiej wypiekać pączki, a z jakiej robić pizzę czy pierogi.
Mąka mące nierówna. Różnice między typami mąki wynikają z zawartych w nich substancjach mineralnych, nazywanych fachowo popiołem. Im wyższy numer typu mąki, tym więcej w niej składników mineralnych, czyli popiołu.
Wyższa zawartość popiołu powoduje, że mąka jest ciemniejsza, grubsza i cięższa. A to oznacza, że dostarcza więcej błonnika, witamin i minerałów. Mąki o niższym typie są jaśniejsze, drobniejsze i lżejsze, ale niestety uboższe w składniki odżywcze.
Nie ma uniwersalnego typu mąki do wypieków. Wybór zależy od kulinarnych planów. Warto poeksperymentować i poznać właściwości różnych rodzajów, aby dobrać najlepszy do konkretnego dania.
Jakie typy mąki można wyróżnić?
– Mąka typu 400 – zawiera około 0,4 procent popiołu
– Mąka typu 650 – zawiera około 0,65 procent popiołu
– Mąka typu 1850 – zawiera około 1,85 procent popiołu
Typ 00 – czyli mąka na pizzę. Jest wyjątkowo drobno zmielona, co sprawia, że ciasto na pizzę wychodzi bardzo miękkie i delikatne.
Typ 450 – to mąka na ciasta. To także mąka bardzo drobno zmielona, co pozwala na uzyskanie lekkiej i delikatnej konsystencji ciasta. Nadaje się także na naleśniki.
Typ 550 – to mąka zwana luksusową – idealna na pączki, które wymagają miękkiego i sprężystego ciasta. Jest drobno zmielona.
Typ 650 lub 750 – to mąka na chleb. Te mąki zawierają więcej glutenu, co sprawia, że ciasto jest elastyczne i dobrze się wyrabia, a pieczywo upieczone z takiej mąki jest sprężyste.
Typ 500 lub 2000 – zwana krupczatką to mąka na pierogi. Jest grubsza, co pozwala na uzyskanie odpowiedniej konsystencji ciasta. Typ 2000 to mąka razowa z większą zawartością substancji odżywczych.