Zaczyna się czas na zbiory pomidorów uprawianych w przydomowym ogrodzie. Odmianami, które od wielu lat cieszą się uznaniem ogrodników, konsumentów i kucharzy są m.in.: Bawole serce, Faworyt, Malinowy Ożarowski, Pokusa, Koralik, Etna F1, Brutus czy San Marzano. Jakie jeszcze mają zalety?
Najpopularniejsze i najsmaczniejsze odmiany pomidorów z przydomowych ogródków:
Bawole serce
Pomidory Bawole serce to średnio wczesna odmiana pomidorów malinowych, których owoce kształtem przypominają serce. Są duże i osiągają one wagę od 200 g do nawet 1 kg. Są mięsiste i mają słodki miąższ. Wymagają podpory chroniącej przed złamaniem rośliny. W uprawie wymagają dużej ilości składników odżywczych i są podatne na różnego rodzaju choroby.
San Marzano
San Marzano to odmiana szczególnie popularna we Włoszech i w krajach śródziemnomorskich. To wyjątkowo atrakcyjna odmiana tego warzywa ze względu na bardzo dobre plonowanie i wydłużony kształt owoców. Mają specyficzny aromat i słodki miąższ. Chętnie wykorzystywane jako sos do pizzy lub dodatek do makaronów i zup.
Pokusa
Pomidor Pokusa to wczesna odmiana o drobnych czerwonych owocach typu cherry, zebranych w bardzo długie grona. Owoce mają średnicę około 3 cm i słodki smak. Nadają się do bezpośredniego spożycia, konserwowania w całości oraz jako dodatek do potraw mięsnych i sałatek.
Faworyt
Faworyt to także średnio wczesna odmiana pomidora, charakteryzująca się okazałymi owocami. Dojrzałe owoce tej odmiany osiągają wagę nawet 500 g. Mają słodki smak i piękny aromat. Nadają się na kanapki i sałatki. Mają dość wysoką odporność na choroby.
Malinowy Ożarowski
Malinowy Ożarowski to jedna z najpopularniejszych i najsmaczniejszych odmian tego warzywa, ceniona za wysoką plenność, wczesne dojrzewanie i świetnej jakości soczyste owoce z dużą ilością cennego miąższu. Odmiana ta ma niskie wymagania glebowe, ale charakteryzuje się małą skłonnością do pękania.
Koralik
Pomidor Koralik to kolejna bardzo dekoracyjna odmiana pomidorów koktajlowych typu cherry. Ma intensywnie czerwone i kuliste owoce o średnicy 1,5-2 cm, osadzone na gronach. Na jednej gałązce może wyrosnąć nawet 30-40 pomidorów. Ta odmiana szybko rośnie i wymaga podpory chroniącej przed złamaniem. Owoce dojrzewają mniej więcej po 2,5 miesiąca od posadzenia. W Polsce ich zbiór przypada najczęściej na sierpień i wrzesień.
Etna F1
Pomidory Etna F1 są odmianą wczesną, wyjątkowo plenną i odporną na suszę i chłody. Maja kuliste owoce o masie 75-100 g. Przeznaczone są do bezpośredniego spożycia, ale i nadają się na przetwory ze względu na wysoką zawartość suchej masy. Etna F1 jest łatwa w uprawie, ponieważ nie wymaga cięcia oraz palikowania.
Brutus
Pomidor Brutus to odmiana o ogromnych i bardzo charakterystycznych owocach – o czerwonej barwie, żebrowanych i osiągających wagę od 0,5 kg, a w sprzyjających warunkach nawet 2 kg. Roślina jest plenna, najlepiej uprawiać ją w tunelu foliowym, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, by sadzić ją w gruncie. Pomidory tego typu polecane są do bezpośredniego spożycia, ale i do przetwarzania.