Pracownicy Zespołu Świętokrzyskich i Nadnidziańskich Parków Krajobrazowych posadzili w sąsiedztwie Ośrodka Edukacji Przyrodniczej w Umianowicach ponad 800 miododajnych drzew i krzewów. Akcja odbyła się w ramach projektu „Ogród dla zapylaczy”, a nowe rośliny umożliwią stworzenie na terenie śródlądowej delty rzeki Nidy wyjątkowego i pożytecznego wielogatunkowego ogrodu.
W ramach projektu „Ogród dla zapylaczy”, realizowanego we współpracy z Urzędem Marszałkowskim Województwa Świętokrzyskiego, w sąsiedztwie Ośrodka Edukacji Przyrodniczej w Umianowicach posadzono ponad 800 miododajnych drzew i krzewów, które mają stworzyć ogród dla zapylaczy.
Przypomnijmy, śródlądowa delta rzeki Nidy jest jednym z najbogatszych przyrodniczo obszarów w Europie.
Lipa drobnolistna, klon pospolity, wierzba iwa, głóg dwuszyjkowy, śliwa i jabłoń, wierzba wiciowa, leszczyna pospolita, róża dzika, malina właściwa i kruszyna pospolita to drzewa i krzewy, które wzbogaciły tereny delty rzeki Nidy.
W ramach tego projektu „Ogród dla zapylaczy” posadzono ponad tysiąc pięćset drzew i krzewów miododajnych. Ich zadaniem będzie zwiększenie liczby pszczół i innych owadów zapylających – poinformował Urząd Marszałkowski województwa świętokrzyskiego, który jest partnerem akcji sadzenia miododajnych drzew i krzewów.
Sadzenie drzew na terenie śródlądowej delty rzeki Nidy ma na celu stworzenie wielogatunkowego ogrodu kwitnącego od wczesnej wiosny do późnej jesieni, wpłynie na atrakcyjność pożytku dla zapylaczy.
Posadzono występujące naturalnie na Ponidziu: lipę drobnolistną, klon pospolity, wierzbę iwę, głóg dwuszyjkowy, śliwę i jabłoń, wierzbę wiciową, leszczynę pospolitą, dziką różę, malinę właściwą i kruszynę pospolitą.