Dokąd, jak często i na jak długo wyjeżdżają Polacy? Z jakiej bazy turystycznej i z jakich usług korzystają podczas wyjazdów, jakie wydatki ponoszą w związku z podróżami, a także kto w rodzinach podróżuje najczęściej, a kto i dlaczego nie bierze udziału w wyjazdach? Na te i inne pytania odpowiedzi dostarczy, po zebraniu i analizie danych, Główny Urząd Statystyczny, który do 22 kwietnia 2024 roku prowadzi na terenie całego kraju badania dotyczące turystyki.
Badanie przeprowadzane jest przede wszystkim telefonicznie, w wylosowanych mieszkaniach, na terenie całej Polski. Ma dostarczyć informacji, jak mieszkańcy naszego kraju uczestniczą w podróżach.
Zebrane dane na temat krajowych i zagranicznych wyjazdów, zarówno prywatnych jak i służbowych, które odbyły się w pierwszym kwartale bieżącego roku, mieszkających razem członków rodzin mają pomóc w uzyskaniu kompleksowej wiedzy m.in o tym, jak często i dokąd Polacy podróżują, z jakich usług turystycznych korzystają podczas wyjazdów, jakie mają wydatki związane z podróżami.
Informacje, które zostaną będą wykorzystane na potrzeby statystyki w dziedzinie turystyki, rachunków narodowych, bilansu płatniczego oraz statystyki obszarów transgranicznych. Przekazane zostaną również na przykład do EUROSTAT-u, OECD, a także ambasad.
Zakres danych zbieranych w badaniu można sprawdzić na stronie: badania-ankietowe.stat.gov.pl/kategoria/1/badanie/30.
GUS zapewnia, że wszystkie odpowiedzi będą anonimowe i poufne, a uzyskane informacje zostaną wykorzystane wyłącznie do sporządzania zestawień zbiorczych i analiz statystycznych.
W przypadku pytań związanych z badaniem lub chęcią weryfikacji tożsamości ankietera, można kontaktować się z infolinią statystyczną czynną pod numerem tel. +48 22 279 99 99 (opłata zgodna z taryfą operatora) lub z pracownikami Urzędu Statystycznego właściwego dla województwa.
Wykaz osób do kontaktu dostępny jest na stronie internetowej Głównego Urzędu Statystycznego: form.stat.gov.pl/BadaniaAnkietowe/Kontakt.htm
Jak informuje GUS, tożsamość ankietera statystycznego można także zweryfikować samodzielnie za pomocą aplikacji dostępnej pod adresem: sa.stat.gov.pl/formularz/