Rozstrzygnięto wojewódzki etap konkursu Kromka Chleba i wybrano najlepsze pieczywo w województwie świętokrzyskim. Najwyższe laury za wypieki według tradycyjnych receptur otrzymała Piekarnia R.Dobrowolski z Kielc.
Konkurs Kromka Chleba jest organizowany w ramach kampanii promocji Funduszu Ziarna Zbóż i Przetworów Zbożowych przez Polską Izbę Produktu Regionalnego i Lokalnego.
Jak powiedziała Izabela Byszewska – prezes zarządu Polskiej Izby Produktu Regionalnego i Lokalnego: – Wpadliśmy na pomysł konkursu dla piekarni lokalnych i rzemieślniczych, rodzinnych, spółdzielni, aby promować piekarzy, którzy wypiekają pieczywo według tradycyjnych receptur, z naturalnych składników, bez konserwantów i zachęcić konsumentów do spożywania chleba, który jest nie tylko smaczny, ale i zdrowy.
To pierwsza edycja konkursu, który odbywa się w 16 województwach. We wtorek, 18 kwietnia, odbyła się jego świętokrzyska odsłona. Zaprezentowano w Kielcach pyszne chleby, pieczone z ogromną piekarniczą wiedzą, doświadczeniem i sercem. Chleby zachwyciły smakiem jurorów, którzy jednogłośnie zwycięzcą konkursu Kromka Chleba ogłosili chleb żytni wypiekany w kieleckiej Piekarni R.Dobrowolski.
Piekarnia R. Dobrowolski z Kielc to rodzinna firma z tradycjami, która na kieleckim rynku działa nieprzerwanie od 1946 roku. Założył ją Edward Stasiński, żołnierz Września ’39, dziadek obecnych właścicieli, którzy są już trzecim pokoleniem kultywującym rodzinny interes.
– Nasza piekarnia działa wciąż korzystając z tych samych sprawdzonych, niezmienionych receptur i maszyn, co założyciel, mistrz piekarstwa. Każdy bochenek jest wyrabiany u nas ręcznie, co czuje się w każdym kęsie chleba robionego z serca. Gwarancją dobrego smaku jest również brak konserwantów, na które tak wielu z nas jest uczulonych. Podbudową bochenka są tylko rozczyny i naturalne kwasy, bez spulchniającej „chemii” czy polepszaczy smaku – powiedziała Bożena Halina Dobrowolska – właścicielka piekarni.
O jakości pieczywa z Piekarni R.Dobrowolski mogą świadczyć wyróżnienia i nagrody, które piekarze zdobyli za doskonały smak.
– Nasze produkty wpisane są na Listę Produktów Tradycyjnych prowadzoną przez Ministerstwo Rolnictwa, a Chleb Żytni Kielecki posiada znak Jakość Tradycja, który jest przyznawany produktom o najwyższej jakości i wciąż niezmiennej, minimum od 50 lat, recepturze. Sama piekarnia została odznaczona przez Związek Rzemiosła Srebrnym Medalem im. Jana Kilińskiego – mówiła Bożena Halina Dobrowolska.
Jednym z chlebów prezentowanych w konkursie był chleb pszenno-żytni wiejski na zakwasie z Piekarni „Smoręda” w Małogoszczu, której właścicielką jest Katarzyna Szmul, prawnuczka Jan Podstawki, który w 1938 roku założył piekarnię przy małogoskim Rynku. To najstarsza piekarnia rodzinna działająca w województwie świętokrzyskim.
Ogromna wiedza i doświadczenie pradziadka właścicielki pozwoliły na zdobycie uznania nie tylko lokalnych konsumentów, i przekazanie w 1962 roku piekarni w ręce zięcia Stanisława Smorędy. Ten wyuczył piekarskiego fachu swojego syna Adama Smorędę, który po śmierci ojca, od 1989 roku, był jego godnym następcą. Po śmierci Adama Smorędy, w 2022 roku, właścicielką piekarni została młoda, przedsiębiorcza Katarzyna Szmul, jego siostrzenica, która obecnie z pomocą cioci – Marii Smorędy, prowadzi produkcję i sprzedaż pieczywa, rozwija asortyment i inwestuje w nowe technologie. W Piekarni „Smoręda” pieczywo wypiekane jest na pszenno-żytnim zakwasie, bez konserwantów w piecu ceramiczno-węglowym.