Rzepak i rzepiku są obecnie uprawami najbardziej poszkodowanymi przez suszę. Według Instytutu Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa, który na bieżąco monitoruje sytuację dotyczącą zagrożenia suszą, do 10 lipca bieżącego roku zasięg suszy rolniczej występował wśród tych upraw w 1445 gminach, to jest 58,34 procent gmin Polski. Susza w uprawach rzepaku i rzepiku dotknęła także uprawy w Świętokrzyskiem.
Zdaniem ekspertów wystąpienie suszy rolniczej na terytorium Polski, spowoduje straty w plonach monitorowanych upraw przynajmniej o 20 procent w stosunku do plonów uzyskanych w przeciętnych wieloletnich warunkach pogodowych.
Susza w uprawach rzepaku i rzepiku dotknęła uprawy w 38 na 192 świętokrzyskie gminy.
Uprawa rzepaku w Polsce jest dochodowym źródłem zarobku dla wielu rolników. Ze względu na ogromne zapotrzebowanie, popularność upraw tej rośliny stale rośnie. Rzepak wykorzystywany jest na szeroką skalę do produkcji oleju zawierającego dużą ilość nienasyconych kwasów tłuszczowych i antyoksydantów, ma też znaczenie energetyczne i przemysłowe. Jest również często wykorzystywany jako przedplon korzystnie wpływający na glebę.
Rzepik jest rośliną podobną do rzepaku, ale jest bardziej odporny na zimno. Wytrzymuje ostre i bezśnieżne zimy oraz grube okrywy śnieżne. Uprawiany jest przede wszystkim na zieloną masę oraz jako roślina poplonowa. Jako poplon rzepik można siać w dowolnym terminie, który jest zależy od zejścia z pola przedplonu. Wymagania glebowe i pokarmowe rzepik ma zbliżone do rzepaku.