W Warszawie ogłoszono zwycięzcę ogólnokrajowego konkursu „Bezpieczne Gospodarstwo Rolne”. Podczas finałowej gali dwudziestej pierwszej edycji zostali wyróżnieni nasi rolnicy.
Konkurs „Bezpieczne Gospodarstwo Rolne” miał na celu poprawę bezpieczeństwa i higieny pracy w gospodarstwach rolnych. Od 2003 roku wzięło już w nim udział ponad 24 tysiące gospodarstw indywidualnych. W tegorocznej edycji – 987.
Konkurs odbywa się pod Patronatem Honorowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy, a współorganizatorami byli: Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Państwowa Inspekcja Pracy, Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa oraz Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.
Tytuł najbezpieczniejszego gospodarstwa w kraju w 2024 roku powędrował do gospodarstwa hodowlanego Eweliny i Piotra Gręźlikowskich z Dobrzejewic w gminie Oborowo, w województwie kujawsko-pomorskim. Ich gospodarstwo ma powierzchnię 65 hektarów. Głównym kierunkiem produkcji jest hodowla zarodowa trzody chlewnej. Utrzymują stado liczące ponad 250 loch, a prosięta sprzedawane są w kraju: hodowcom indywidualnym, grupom producentów oraz stacjom inseminacyjnym. Zwierzęta są też eksportowane: do Litwy, Ukrainy, Mołdawii. Na potrzeby paszowe hodowanych zwierząt uprawiają zboża – pszenicę, pszenżyto, jęczmień oraz kukurydzę.
W ogólnopolskim finale konkursu nie zabrakło przedstawicieli rolników województwa świętokrzyskiego. Laureaci I miejsca w wojewódzkim etapie – Stanisław i Magdalena Skalmierscy z Nawarzyc w gminie Wodzisław – otrzymali w krajowym etapie Wyróżnienie za udział w finale konkursu i stosowanie w praktyce zasad ochrony zdrowia i życia w gospodarstwie rolnym.
Przypomnijmy. Magdalena i Stanisław Skalmierscy z Nawarzyc w powiecie jędrzejowskim w gminie Wodzisław to rolnicy, którzy gospodarują na 90 hektarach i prowadzą produkcję roślinną. W ich gospodarstwie prowadzona jest produkcja roślinno-warzywna. Na areale około 10-15 hektarów rolnicy uprawiają pietruszkę. Pozostałą część pola obsiewają pszenicą oraz rzepakiem. Całość plonów przeznaczają na sprzedaż.
Na terenie gospodarstwa państwa Skalmierskich znajdują się silosy do przetrzymywania zboża i rzepaku oraz chłodnie do przetrzymywania pietruszki. Gospodarstwo wyposażone jest w nowoczesne maszyny, takie jak ciągniki, kombajny, siewniki, opryskiwacze, maszyny uprawowe itp. oraz urządzenia, które ułatwiają pracę i są niezbędne do prowadzonej produkcji. Rolnicy gospodarują sami, jednak sezonowo, podczas wykopów pietruszki, wynajmują do pracy pracowników.
Jak mówili małżonkowie, zostali docenieni za troskę i wszelkie podejmowane przez nich działania dotyczące porządku i bezpieczeństwa w naszym gospodarstwie.
– Konkurencja zarówno w etapie ogólnopolskim, jak i wojewódzkim była obyła bardzo duża. Cieszy nas wyróżnienie w etapie krajowym oraz pierwsze miejsce w województwie świętokrzyskim. To dla nas powód do dumy i mobilizacja na przyszłość – mówili Magdalena i Stanisław Skalmierscy.