Na starcie sezonu ogrodniczego warto zastanowić się, jak uzyskać najlepsze i największe plony ogrodowych warzyw. Tajemnica dobrych plonów tkwi w otoczkowaniu nasion.
Co to jest otoczkowanie nasion?
– Otoczkowanie to zabieg, który ma na celu uszlachetnienie nasion przeznaczonych do siewu. Polega na pokryciu ich specjalną powłoką, poprawiającą ich właściwości i szanse na lepszy wzrost. Otoczka, choć jest obojętna dla nasiona i nie wpływa na kiełkowanie, zawiera fungicydy i insektycydy, czyli substancje chroniące młodą roślinę przed chorobami grzybowymi i szkodnikami. Są i takie otoczki, które zawierają nawozy i stymulują wzrost, a także chronią nasiona przed wysychaniem. Takie nasiona otoczkowane można kupić w sklepach ogrodniczych – mówi Edward Galus, prezes Okręgu Świętokrzyskiego Polskiego Związku Działkowców.
Procesowi otoczkowania poddaje się wyłącznie starannie wyselekcjonowane nasiona, czyli te, które mają największą siłą kiełkowania i bardzo zbliżony rozmiar. Tak wyselekcjonowany i poddany otoczkowaniu materiał siewny daje większą gwarancję na dobry plon.
– Wczesną wiosną, gdy planujemy i wykonujemy pierwsze wysiewy nasion, warto sięgnąć po te, poddane procesowi otoczkowania. Otoczkowanie stosuje się najczęściej w przypadku nasion takich warzyw, jak: pietruszka, marchewka, burak, cebula, por, sałata, kalarepa czy kapusta – dodaje Edward Galus.
Warto pamiętać, że nasiona otoczkowane, choć są droższe, dają korzyści i w dużym stopniu ułatwiają pracę w ogrodzie, ograniczając zabiegi pielęgnacyjne.