Świętokrzyski Ośrodek Doradztwa Rolniczego to miejsce w naszym województwie, gdzie opracowywane są przez grupy operacyjne innowacyjne rozwiązania i produkty dla rolnictwa. Pieniądze na te projekty pochodzą z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020, z działania „Współpraca”.
Prezentowaliśmy już jeden z takich projektów, realizowany pod nazwą „Słomka ze słomy”, kolejnym jest projekt „Nasz czosnek”, który polega na opracowaniu i wdrożeniu do produkcji czosnku kiszonego, czyli poddanego fermentacji mlekowej oraz procesowi starzenia. Efektem tego są liofilizowane preparaty.
W ramach realizacji tego zadania powstanie linia technologiczna do produkcji suchych preparatów czosnkowych, które łączą prozdrowotne cechy czosnku oraz jego cenne cechy żywieniowe i sensoryczne.
Podczas targów Agrotech 2024 w Kielcach można było zobaczyć i spróbować czosnku czarnego, który uzyskuje się w wyniku fermentacji czosnku białego, poddanego wysokiej temperaturze i wilgotności. Po takim zabiegu biały czosnek zmienia konsystencję i kolor, przybierając wręcz czarną barwę. Zmienia nie tylko kolor, ale i smak, który dzięki takim zabiegom staje się słodko-pikantny smak i mniej ostry w porównaniu z klasyczną wersją tego warzywa.