Jak informuje Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa, Polska zaliczana jest do grupy wiodących producentów gęsi, pierza i puchu gęsiego w Unii Europejskiej. Krajowe pogłowie gęsi waha się od 0,9 mln do 1,3 mln sztuk.
Gęsina, w porównaniu z innymi gatunkami drobiu, ma korzystne proporcje kwasów tłuszczowych, w tym tak istotnych dla naszego zdrowia omega-3 i omega-6. Mięso gęsi zawiera dużo białka, w skład którego wchodzą wszystkie aminokwasy egzogenne, których organizm człowieka nie może syntetyzować samodzielnie. Mięso to jest źródłem witamin – z grupy B, witaminy A i E oraz wielu składników mineralnych, niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu.
Polska zaliczana jest do największych producentów gęsi w Unii Europejskiej. Gęsi hodowane w Polsce służą przede wszystkim do konsumpcji. Duże znaczenie gospodarcze mają również gęsi puch i pierze, które znajdują zastosowanie jako wypełniacze o znakomitych właściwościach termicznych.
W 2022 roku chów gęsi skoncentrowany był przede wszystkim w województwach: kujawsko–pomorskim (188 tys. szt.), łódzkim (165 tys. szt.), wielkopolskim (156 tys. szt.) i podlaskim (152 tys. szt.). Łączny udział tych czterech regionów w krajowym pogłowiu gęsi wynosił 68 proc.
Polska gęsina ceniona jest głównie przez zagranicznych konsumentów, a polska gęś owsiana stała się hitem eksportowym. W Polsce dominującą rasą gęsi jest gęś biała kołudzka. Stanowi ona ponad 90 procent krajowego pogłowia gęsi. Rasa ta odznacza się bardzo dobrymi przyrostami masy ciała, dużą odpornością na choroby oraz małą zawartością tłuszczu i znakomitym smakiem.
Skala produkcji gęsiny jest niewielka, więc należy ona do produktów delikatesowych, a eksport z Polski w latach 2012-2022 wynosił od 14 do 21 tys. ton. W latach 2020-2022 odnotowano dynamiczny wzrost wartości eksportu tego asortymentu, który zwiększył się z 51 mln euro do 116 mln euro, tj. blisko 2,3-krotnie.
Od wielu lat głównym kierunkiem eksportu polskiej gęsiny są Niemcy, gdzie w 2022 r. trafiło 75 proc. produktów (10,5 tys. ton). Mięso z gęsi sprzedawano również do Francji (1,3 tys. ton), na Węgry (267 ton) i do Austrii (235 ton), a poza UE – do Hongkongu (564 tony) i Wielkiej Brytanii (308 ton).