Coraz większy nacisk powinno się kłaść na transferowanie wiedzy z nauki bezpośrednio do praktyki rolniczej, ponieważ rolnictwo jest branżą, która dynamicznie się rozwija i potrzebuje wsparcia naukowego.
Ale ta wymiana jest obopólna, także nauka potrzebuje rolnictwa do bezpośredniej implementacji wyników swoich badań do praktyki, aby służyły one rozwojowi rolnictwa – mówiła podczas Forum Nowoczesnego Rolnictwa w Kielcach Agnieszka Pietrzak, dyrektor Świętokrzyskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach.
Jak mówiła dyrektor, w województwie świętokrzyskim już od kilku lat Świętokrzyski Ośrodek Doradztwa Rolniczego realizuje różne projekty w zakresie współpracy, których celem było wdrażanie innowacyjnych rozwiązań do rolnictwa we wsparciu jednostek naukowych.
– My, jako Świętokrzyski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach możemy się pochwalić sześcioma takimi projektami, w których jesteśmy liderem. Doprowadziliśmy do stworzenia konsorcjów, grup operacyjnych EPI, czyli Europejskiego Partnerstwa Innowacji i mamy doświadczenia w już zakończonych projektach, na przykład wiśnia bez pestki, w którym partnerem naukowym jest Politechnika Świętokrzyska. Efektem tego projektu jest drylownica do wiśni, z założenia urządzenie, które będzie drylowało wiśnie z jak najmniejszym uszkodzeniem miąższu owocu, czyli po to, aby owoc była bardziej przydatny do przetwórstwa, także do suszenia czy kandyzowania.
W opinii dyrektor ŚODR nasi rolnicy coraz bardziej się otwierają na nowości technologiczne. Wprawdzie do celu wiedzie jeszcze długa droga, ale Świętokrzyski Ośrodek Doradztwa Rolniczego stara się wychodzić do rolników i zgodnie z misją edukować ich, radzić, wdrażać nowe rozwiązania.
– Myślę że podążamy w dobrym kierunku i oczekujemy rezultatów działań, którymi będziemy mogli się pochwalić za kilka lat – mówiła Agnieszka Pietrzak – dyrektor ŚODR.