Płatność dla małych gospodarstw zamiast płatności bezpośrednich. Kto może skorzystać, jaka jest stawka, do kiedy i jak złożyć dokumenty?
Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa wprowadza ułatwienie dla rolników, którzy posiadają tzw. małe gospodarstwa – o powierzchni do 5 ha i złożyli wnioski o przyznanie płatności za 2023 rok.
– W takiej sytuacji zamiast ubiegać się o przyznanie dopłat bezpośrednich do poszczególnych upraw na danej powierzchni, rolnik może wnioskować o przyznanie zryczałtowanej płatności do hektara. Jej wysokość wynosi 225 euro/ha.
Aby skorzystać z takiego rozwiązania wystarczy złożyć do 31 sierpnia 2023 roku za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych (aplikacja eWniosekPlus) skan oświadczenia „Żądanie przyznania płatności dla małych gospodarstw” – mówi Józef Cepil, dyrektor Świętokrzyskiego Oddziału Regionalnego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Kielcach.
Wzór oświadczenia znajduje się na stronie internetowej ARiMR.
Zryczałtowana płatność dla małych gospodarstw zastępuje następujące rodzaje dopłat:
- podstawowe wsparcie dochodów,
- płatność redystrybucyjna,
- płatność dla młodych rolników,
- wszystkie płatności związane z produkcją oraz płatności w ramach ekoschematów.
Płatności dla małych gospodarstw nie obejmują natomiast przejściowego wsparcia krajowego (uzupełniającą płatność podstawową lub płatność do tytoniu), płatności ONW, płatności ekologicznej, płatności rolno-środowiskowo-klimatycznej. Zatem jeżeli rolnik ubiegał się o tego typu dopłaty w tegorocznym naborze, poza płatnością dla małych gospodarstw może liczyć na otrzymanie pieniędzy również z tego typu dopłat.