Wśród ważnych zmian w rolnictwie wchodzących w życie w 2023 roku jest ta, dotycząca wycinki drzew na swojej działce. Od tego roku łatwiej będzie ją przeprowadzić. W bieżącym roku ma wejść w życie także zmiana limitów obwodu drzewa do wycinki.
Zatwierdzone jest ułatwienie dotyczące zgłaszania wycinki drzew. Ma polegać na tym, że gminy będą przyjmowały wnioski o usunięcie drzewa nie tylko w wersji papierowej, ale też przez internet. Druga nowość w przepisach, która ma wejść w życie w bieżącym roku dotyczy podniesienia o 20 cm obwodu pnia drzewa, którego wycinki nie trzeba nawet zgłaszać.
Wniosek lub zgłoszenie przez internet
Wnioski i zgłoszenia online o zezwolenia na usuwanie drzew przyjmowane będą przez gminy od 27 stycznia 2023 r. To samo dotyczy przypadków, gdy są one wymagane.
Ustawa z 26 października 2022 r. o zmianie niektórych ustaw w celu uproszczenia procedur administracyjnych dla obywateli i przedsiębiorców wprowadza możliwość kontaktu z urzędem online w sprawie wycinki drzew. Osoby prawne i prowadzące działalność gospodarczą występują o zezwolenie, a fizyczne dokonują zgłoszenia.
Uproszczenie polega także na ujednoliceniu wzorów wniosków w całej Polsce. Znajdą się one na stronach Biuletynu Informacji Publicznej ministra klimatu i środowiska. Kierować je trzeba do wójta, burmistrza czy prezydenta miasta. W przypadku terenów zabytkowych adresatem jest konserwator zabytków.
Jakie drzewa można wycinać bez zgłaszania z prywatnego terenu?
Nie potrzeba zgłoszenia ani zezwolenia, jeśli planowana jest wycinka:
- krzewu lub krzewów,
- drzewa lub krzewu złamanego lub wywróconego w wyniku wypadku, katastrofy lub działania czynników naturalnych – na przykład podczas wichury lub ścięte przez bobra. W takiej sytuacji należy powiadomić gminę, że planowana jest wycinka. Urzędnik potwierdzi, czy można to zrobić,
- drzewa:
- bożodrzew gruczołkowaty (Ailanthus altissima),
- inne gatunki — jeśli obwód pnia na wysokości 5 cm nie przekracza – wymienione powyżej,
- drzewa i krzewów owocowych -zezwolenie potrzebne wyłącznie wtedy, gdy rosną one na:
- terenach zieleni, tj, na bulwarach lub przy dworkach udostępnionych do zwiedzania,
- nieruchomości lub jej części wpisanej do rejestru zabytków.
Nie można wyciąć drzew lub krzewów, które stanowią zadrzewienie śródpolne, nadwodne lub przydrożne w parku krajobrazowym albo na obszarze chronionego krajobrazu, gdzie obowiązuje zakaz usuwania takich zadrzewień. Szczegóły na stronie Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska.
Nowe limity obwodu drzewa do wycinki bez zgłoszenia od 2023 roku
Aktualnie zgłoszenie jest konieczne, gdy obwód drzewa przekracza konkretne wymiary. Obecnie dla drzew, gdzie obowiązują takie zasady, są to następujące wymiary na wysokości 5 cm:
- 80 cm – jeśli to topola, wierzba, klon jesionolistny oraz klon srebrzysty,
- 65 cm – jeśli to kasztanowiec zwyczajny, robinia akacjowa oraz platan klonolistny,
- 50 cm – jeśli to pozostałe gatunki drzew,
Po zmianach właściciel nieruchomości miałby obowiązek dokonać zgłoszenia zamiaru usunięcia drzewa, jeżeli obwód pnia drzewa mierzonego na wysokości 5 cm przekracza:
- 100 cm – w przypadku topoli, wierzb, klonu jesionolistnego oraz klonu srebrzystego;
- 85 cm – w przypadku kasztanowca zwyczajnego, robinii akacjowej oraz platanu klonolistnego;
- 70 cm – w przypadku pozostałych gatunków drzew.