W okresie po wykłoszeniu zboża mogą być atakowane przez wiele chorób grzybowych. Najczęściej są to mączniak prawdziwy zbóż, septorioza liści, rdza żółta, rdza brunatna, brunatna plamistość liści (DTR), fuzarioza kłosów.
Rozwojowi chorób grzybowych sprzyja znaczna ilość opadów, duża wilgotność powietrza oraz wysoka temperatura. Duże nasilenie występowania chorób prowadzi do wcześniejszego zakończenia wegetacji i obniżki plonu. Zmniejsza się także masa tysiąca nasion oraz okres nalewania glutenu, czyli ziarno jest drobniejsze, o zmniejszonej zawartości glutenu i innych białek. Spadek plonu może sięgać 30 proc. Jeżeli zboża uprawiane są po złych przedplonach, na przykład zboża po zbożach, spadki plonów mogą być jeszcze większe.
Wykonanie oprysku fungicydowego w okresie po wykłoszeniu chroni plantacje przed inwazją chorób grzybowych i spadkami plonów. Jeżeli wystąpią warunki sprzyjające fuzariozom, wskazane jest wykonanie dodatkowego oprysku fungicydowego (T3) preparatami zalecanymi do zwalczania fuzarioz. Warunki sprzyjające występowaniu fuzarioz to: duża ilość opadów, wysoka wilgotność powietrza, mała odporność odmianowa oraz błędy w agrotechnice.
Fuzariozy zbóż z racji wytwarzania mykotoksyn, zaliczane są do najgroźniejszych patogenów zbóż negatywnie wpływających na ilość i jakość zbóż chlebowych i paszowych. Ograniczenie ich występowania zaliczane jest do priorytetowych zadań integrowanej ochrony roślin i zrównoważonej agrotechniki zbóż.
Krzysztof Domagała