Od 2023 roku do sanatorium będą się mogli wybrać nie tylko rolnicy aktywni zawodowo, ale i rolnicy na emeryturze. Wymogiem jest samodzielność psychofizyczna.
Na rehabilitację w uzdrowisku Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego pojadą teraz rolnicy emeryci i opiekunowie osób niepełnosprawnych. Zmiana wejdzie w życie 1 stycznia 2023 roku. To jedna z nowości wprowadzonych ustawą o zmianie ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników z 28 kwietnia 2022 r.
- Osoby uprawnione do emerytury rolniczej pojadą na rehabilitację leczniczą. Turnus rehabilitacyjny dla tych osób będzie trwał 21 dni, czyli tak samo długo, jak w przypadku osób aktywnych zawodowo,
Opiekunowie osób niepełnosprawnych na turnusy mające na celu poprawę ich kondycji psychofizycznej i jakości życia, (turnusy regeneracyjne). Turnusy regeneracyjne dla ubezpieczonych opiekunów osób niepełnosprawnych potrwają krócej, bo 7 dni.
Osobie skierowanej na rehabilitację leczniczą przysługuje zwrot kosztów przejazdu z miejsca zamieszkania do zakładu rehabilitacji leczniczej. Zwrot kosztów nie przysługuje osobie uprawnionej do emerytury rolniczej.
Podstawę skierowania na rehabilitację leczniczą lub turnusy regeneracyjne stanowią:
- prawomocne orzeczenie lekarza rzeczoznawcy Kasy lub orzeczenie komisji lekarskiej Kasy, wydane w postępowaniu orzeczniczym dla ustalenia prawa do świadczenia z ubezpieczenia społecznego rolników, zawierające wskazania do rehabilitacji leczniczej, albo
- wniosek sporządzony przez lekarza prowadzącego leczenie – pozytywnie zaopiniowane przez lekarza regionalnego inspektora orzecznictwa lekarskiego Kasy
Pierwszeństwo w skierowaniu na rehabilitację leczniczą mają osoby, które uległy wypadkowi przy pracy rolniczej i z tego powodu potrzebują rehabilitacji.
Sanatoria KRUS
Centrum Rehabilitacji Rolników Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego:
- w Iwoniczu-Zdroju
- NIWA w Kołobrzegu
- w Horyńcu-Zdroju
- w Jedlcu
- Granit w Szklarskiej Porębie
- Sasanka w Świnoujściu
Rolnik emeryt będzie miał zagwarantowane średnio trzy zabiegi dziennie. Program usprawniający i rodzaj zabiegów będzie określał lekarz w Centrum Rehabilitacji Rolników KRUS.
Kryteria kwalifikacji do sanatorium
W nowych przepisach przyjęto, że seniorzy to osoby, u których często jest stosowana przewlekła farmakoterapia oraz występuje wielochorobowość (najczęściej schorzenia kardiologiczno-pulmonologiczne, układu ruchu, demencyjne). Z tego względu o możliwości skierowania rolnika – seniora emeryta na turnus rehabilitacyjny będą decydowały następujące kryteria:
- medyczne (wskazania i przeciwwskazania, zostaną opracowane przez KRUS);
- proceduralne (wystawienie wniosku przez lekarza POZ lub lekarza specjalistę, złożenie tego wniosku w jednostce organizacyjnej KRUS oraz weryfikacja medyczna tego wniosku przez lekarza Regionalnego Inspektora Orzecznictwa Lekarskiego);
- formalnoprawne (brak określenia górnej granicy wieku oraz pobieranie przez osobę świadczenia emerytalnego).
Warunkiem niezbędnym przy kwalifikacji na rehabilitację leczniczą rolników – seniorów emerytów będzie samodzielność psychofizyczna:
- sprawność ruchowa,
- funkcje poznawcze,
- stan emocjonalny.
W latach 2023-2032 maksymalny limit wydatków funduszu prewencji i rehabilitacji, wynosi łącznie 27 316 800,00 zł, w tym w:
- 2023 r. – 2 234 400,00 zł;
- 2024 r. – 2 436 000,00 zł;
- 2025 r. – 2 536 800,00 zł;
- 2026 r. – 2 620 800,00 zł;
W przypadku przekroczenia lub zagrożenia przekroczeniem przyjętego na dany rok budżetowy maksymalnego limitu wydatków, stosuje się mechanizm korygujący, polegający na limitowaniu liczby osób skierowanych na rehabilitację leczniczą lub turnusy mające na celu poprawę ich kondycji psychofizycznej i jakości życia.