W miesiącach zimowych ogrodnicy mają do wykonania wciąż sporo prac ogrodowych. Przede wszystkim powinni pilnować, czy dostatecznie okryte są rośliny wrażliwe na przemarzanie. Tegoroczna zima do tej pory wprawdzie łagodnie obchodzi się z przyrodą, ale luty może jeszcze pokazać lodowate oblicze zimy, dlatego warto przygotować na to swój ogród.
Takie zabiegi, jak kopczykowanie ziemią lub korą wszystkich róż i drzew niedawno sadzonych, okrywanie roślin stroiszem, słomą lub włókniną to wciąż aktualne zajęcia dla ogrodników. Przez cały luty warto kontrolować zimowe okrycia, czy np. nie zerwał ich wiatr.
Donice z trwałymi roślinami, jak iglaki czy bukszpany należy przenieść w zaciszne miejsce lub zapewnić im okrycie. Warto pamiętać, że nie tylko mróz ma szkodliwe skutki, ale roślinom szkodzą też wysuszające wiatry oraz niedostatek wody w podłożu.
Zimą należy szczególnie dbać o rośliny zimozielone, rosnące w donicach i w ogrodzie. W dni bezmroźne i bezdeszczowe, w okresach odwilży, należy je podlewać. Jeśli nie ma śniegu, można w dalszym ciągu porządkować rabaty np. bylinowe.
Mokry śnieg należy strząsać z iglaków, gdyż mógłby je rozłamać lub odkształcić. Kolumnowe iglaki warto owiązać sznurkiem.
Jeżeli dokarmiamy ptaki, należy to robić regularnie aż do wiosny, nie zapominając w okresie dużych mrozów także o wodzie do picia.
Zwyczajem dobrego ogrodnika jest także to, że nie tylko rośliny, ale i sprzęt oraz narzędzia ogrodnicze powinny być przygotowane do zimowania. Należy oczyścić je z ziemi i resztek roślin, metalowe części natłuścić cienką warstwą dla ochrony przed korozją.
Wolny czas w miesiącach zimowych warto poświęcić na nowe plany dotyczące aranżacji ogrodu i zakupu sprzętu.