W styczniu warto rozpocząć przygotowywanie upraw warzyw w skrzyniach. To nowy i wygodny sposób uprawy roślin, także na balkonie czy tarasie. Jak to zrobić?
Uprawa warzyw w skrzyniach to sposób na zróżnicowanie gatunków na bardzo małej powierzchni, zapewniający warzywom indywidualne potrzeby, jak rodzaj podłoża, zasobność w składniki pokarmowe. Ogród warzywny w skrzyniach zapewnia też większą ilość plonów z małej powierzchni.
Skrzynię do uprawy warzyw można wykonać samemu lub kupić specjalny do tego celu gotowy pojemnik. Wnętrze skrzyni koniecznie trzeba wyłożyć czarną folią, która zabezpieczy drewno przed gniciem i zamocować styropian, chroniący warzywa przed przemarznięciem. Na dno wysypać należy keramzyt, żwir lub inne kruszywo, zapobiegające gniciu korzeni warzyw. Na warstwę drenażu sypiemy odpowiednie podłoże do uprawy warzyw, dodatkowo stosujemy nawozy organiczne.
W dnie skrzyni należy wyciąć otwory, przez które będzie odpływać nadmiar wody. Taka skrzynia nada się do uprawy warzyw na balkonie czy tarasie. W przypadku uprawy w ogrodzie, skrzynia na warzywa nie musi mieć nawet drewnianego dna, wystarczą same boki. Na dnie zaś układamy geowłókninę oddzielająca ziemię w skrzyni od ziemi ogrodowej oraz układamy metalową siatkę o drobnych oczkach, aby ochronić korzenie roślin przed gryzoniami.
Ogród warzywny w skrzyniach można zagospodarować wieloma gatunkami warzyw. Idealnie sprawdzą się: sałata masłowa, rukola, szczypiorek, rzodkiewka, koperek, pietruszka, pomidory koktajlowe, karłowe odmiany fasoli szparagowej.
Do uprawy w skrzyniach warto poszukać warzyw w wersji mini. Warzywa mniej wymagające pod względem warunków termicznych można wysiewać bezpośrednio do skrzynek, w takich samych terminach jak warzywa uprawiane na polu.
Wysokość skrzynki na warzywa zależy od głębokości systemu korzeniowego gatunku warzyw. Najniższe skrzynki powinny mieć wysokość co najmniej 20 cm. Warzywa głęboko się korzeniące należy sadzić w skrzyniach głębszych. Dyniowate sadzimy w skrzyniach dużych i zdecydowanie szerokich. Także pomidory i papryka wymagają większych pojemników. W skrzynkach można uprawiać także ziemniaki. Podkiełkowane bulwy umieszcza się na 10-15 cm warstwie podłoża bardzo przepuszczalnego i zasypuje się kolejną warstwą ziemi.
Bardzo ważne jest regularne i częste podlewanie ogrodu warzywnego w skrzyniach, ponieważ ziemia w skrzynkach jest wyniesiona ponad poziom gruntu i szybciej wysycha. W okresie przymrozków podlewamy skrzynie rano, gdyż wieczorne nawadnianie może doprowadzić do przemarznięcia bryły korzeniowej warzyw.
W skrzyniach można stosować hydrożel, zapewniający stały dostęp wilgoci dla korzeni roślin i dodatkowo wpływający na poprawę właściwości fizycznych gleby. Hydrożel miesza się z ziemią w skrzynkach jeszcze przed sadzeniem warzyw.
Warto podlewać rośliny płynnym nawozem organicznym, który odżywi i dostarczy naszym warzywom potrzebnych składników pokarmowych.