Jesień i zima to najlepszy czas na przemyślenie pomysłów i oczekiwań dotyczących projektowania ogrodu. Chociaż za oknem śnieg i mróz, warto zapoznać się z uniwersalnymi rozwiązaniami i poznać najnowsze trendy w urządzaniu zielonej przestrzeni.
Chodna pora roku to dobry czas, żeby rozpocząć prace nad projektem ogrodu. Wiele osób czeka z tym do wiosny, ale nie warto zwlekać. Teraz w sklepach ogrodniczych jest taniej i łatwiej o dostępność roślin i urządzeń.
Dobrze zaaranżowany ogród to inwestycja, która przyniesie dużo satysfakcji. To także sposób na podniesienie wartości nieruchomości. Dlaczego trzeba go zaprojektować lub przeprojektować z głową, pamiętając, że dobrze zaplanowany ogród jest przecież przedłużeniem domu.
Jaki powinien być ogród w 2024 roku?
– Bez wątpienia ponadczasowy. W 2024 roku w ogrodach należy stawiać na nieskrępowaną przyrodę i dzikość natury. Odchodzi się od dużej liści utwardzeń, a jeżeli już jakieś się pojawiają, powinny przenikać do świata roślin. Najmodniejsze kolory to nadal kolory ziemi – naturalne i zrównoważone, głównie odcienie szarości, brązu i zieleni – mówi Marcin Starościak z PSB.
Do łask wracają kwiaty cebulowe, które mają ważną rolę w budowaniu atmosfery ogrodu, a odpowiednio dopasowane formą i kompozycją fantastycznie uzupełniają pozostałe rośliny.
Moda na życie w wersji slow wkracza również do ogrodów. Slow gardening to większa świadomość ogrodnicza, czyli rezygnacja z pestycydów i sztucznych środków ochrony roślin, a także czerpanie wzorców z natury.
W naturalnym i dzikim ogrodzie nie może zabraknąć miejsca na łąkę kwietną. Minęła już moda na idealnie przystrzyżony trawnik, więc warto wygospodarować przestrzeń w ogrodzie, gdzie można założyć łąkę kwietną, która nie tylko pięknie wygląda, ale i wspiera bioróżnorodność oraz przyciąga pożyteczne owady. Można wykorzystać przeróżne mieszanki nasion dostępne w sprzedaży, a także postawić domek dla owadów, aby mogły znaleźć w nim schronienie.
– W 2024 roku stawiać będziemy na rodzime gatunki roślin, które są dużo łatwiejsze do zdobycia i zdecydowanie prostsze w uprawie niż gatunki obce. Łatwiej dostosowują się do panujących warunków, są bardziej odporne na mróz, wysokie temperatury, suszę, a także okresowe zalewanie. Warto rozejrzeć się po okolicy, jakie rośliny tam rosną i przemycić je do własnego ogrodu – mówi Marcin Starościak.
W 2024 roku w ogrodach stawiać też będziemy na odświętny ogród pełen tropikalnych roślin w bajecznych kolorach. To nowość w aranżacjach. Urządzając przestrzenie typu balkon albo patio warto zainspirować się stylem południowym, który charakteryzuje się wesołymi kolorami tworzącymi nastrój lata. Wprowadzając do ogrodu elementy dekoracyjne, można tworzyć intymne zakątki z bujnie kwitnącymi powojnikami, wiciokrzewem, różami i bugenwillami.
Ten trend charakteryzuje się ciepłą i żywiołową paletą kolorów. Podstawowe kolory to różowy, czerwony, Viva Magenta (kolor roku 2023 Pantone), pomarańczowy i jasnożółty. Kolory te można również znaleźć w kwiatach, roślinach i akcesoriach. Kolory akcentujące w tej palecie to czerń, brąz Marsala i jasna miętowa zieleń. Odcienie te idealnie nadają się do akcesoriów i dużych elementów, eksponowanych zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz.
– Ogród w 2024 roku ma być przede wszystkim miejscem relaksu i wypoczynku, a także spotkań z najbliższymi. Stawiać będziemy więc na tworzenie przestrzeni dla siebie, czyli cichych zakątków wśród roślinności, które pozwolą nam się wyciszyć. Warto stworzyć w ogrodzie specjalną przestrzeń wśród bujnej zieleni i aromatycznych roślin, gdzie będziemy mogli to robić – poleca Marcin Starościak.
W modzie będzie też cut flower garden – to nic innego jak ogród, w którym uprawiane są rośliny przeznaczone na kwiat cięty. Jeśli komuś marzą się piękne bukiety w wazonach prosto z ogrodu, koniecznie podążać należy za tym najnowszym trendem i stworzyć zapierającą dech w piersiach rabatę, na której swoje miejsce znajdą kwiaty przeznaczone do bukietów.
Nowy trend to także containers garden, czyli ogrody w pojemnikach. To alternatywa dla osób, które mają mały ogród albo posiadają jedynie balkon. Jednak, jeżeli do dyspozycji jest spora powierzchnia, w dalszym ciągu można wykorzystać ten trend i stworzyć piękne kompozycje w donicach na tarasie lub w wybranych miejscach w ogrodzie. Dodatkową zaletą jest fakt, że takie skrzynie można łatwo przestawiać i zmieniać wystrój balkonu czy tarasu.