Łączne zbiory owoców z drzew, krzewów owocowych oraz truskawek w 2022 r. są szacowane na poziomie niemal 5,4 mln ton, tj. o ok. 6 proc. wyższym niż w roku poprzednim. Na takie wyniki wpłynęła łagodna zima, dzięki czemu praktycznie nie odnotowano uszkodzeń mrozowych drzew i krzewów – oszacował tegoroczne zbiory owoców Główny Urząd Statystyczny.
Ostateczne podsumowanie tegorocznych zbiorów w sadach i na plantacjach poznamy po zebraniu wszystkich owoców.
Urodzaj w Świętokrzyskiem
Jak podają świętokrzyscy sadownicy, drzewa i krzewy na naszych plantacjach plonują w tym roku bardzo wysoko. Niestety, ten rok jest dla sadowników bardzo trudny, ponieważ nie ma rynków zbytu, a ceny w skupach są niskie. Wysokie są też koszty przechowalnictwa.
Brakuje rąk do zbiorów w sadach i sadownicy, których w województwie świętokrzyskim jest 8 proc. wśród rolników, w tym roku z tych właśnie powodów rozpoczęli zbiór jabłek około dwa tygodnie wcześniej i w bardzo dużym stopniu robią to własnymi siłami.
Jaki jest sezon 2022 dla owoców?
Ze względu na nieznaczne opóźnienie wegetacji roślin z powodu suszy i niskich temperatur, kwitnienie i zawiązywanie owoców wystąpiło w tym roku dopiero po okresie wiosennych przymrozków. Większość gatunków roślin sadowniczych kwitła jednak długo i obficie. Z powodu suszy w glebie, często w sadach dochodziło do znacznego opadu kwiatów i zawiązków owoców. Mimo to ilość zawiązanych owoców na większości plantacji w kraju okazała się dostateczna do osiągnięcia wysokiego plonu.
Jak podaje GUS, dzięki coraz bardziej powszechnemu stosowaniu systemów nawadniania na plantacjach towarowych, negatywny wpływ przedłużających się okresów suszy na kondycję roślin był w tym roku mniej odczuwalny, ale brak dostatecznej ilości opadów przy utrzymujących się upałach wpłynął na wielkość i jakość owoców. Występujące gradobicia czy ulewne deszcze miały jedynie charakter lokalny. Pogoda pod koniec sierpnia i w pierwszej połowie września sprzyjała dojrzewaniu owoców odmian późnych.
Produkcja owoców z drzew w 2022 r. jest obecnie, czyli przed ostatecznie zakończonym sezonem szacowana na ponad 4,7 mln ton, tj. o ok. 5,5 proc. więcej niż w 2021 roku.
Jak podają statystycy, zbiory z sadów jabłoniowych prawdopodobnie przekroczą poziom 4,2 mln ton i będą o ponad 4 proc. wyższe niż w roku ubiegłym. Z powodu nasilającego się problemu braku osób do pracy przy zbiorach, na wielu plantacjach część plonu pozostanie niezebrana.
Produkcję gruszek w sadach szacuje się obecnie na niemal 82 tys. t, tj. o 19 proc. więcej niż w ubiegłym roku.
Zbiory śliwek oceniono na prawie 132 tys. t, tj. o ponad 12 proc. więcej niż w poprzednim roku. W bieżącym sezonie dużym problemem na plantacjach owoców tego gatunku jest pękanie owoców.
Produkcję wiśni oszacowano na ponad 183 tys. t, tj. o ok. 10 proc. więcej niż rok wcześniej, natomiast zbiory czereśni osiągnęły poziom 79 tys. t., tj. o 33 proc. większy niż przed rokiem.
Szacuje się, że łączne zbiory brzoskwiń, moreli i orzechów włoskich zwiększyły się względem 2021 r. o ponad 37 proc. i wyniosły ok. 20 tys. ton.
Produkcję owoców z krzewów owocowych i plantacjach jagodowych w sadach w 2022 r. oceniono wstępnie na ponad 0,6 mln t, tj. o ok. 5 proc. więcej niż w roku poprzednim.
Zbiory malin zostały oszacowane nieznacznie powyżej 110 tys. t., tj. o ok. 6 proc. więcej od ubiegłorocznych. Wyższy poziom produkcji owoców tego gatunku wynikał przede wszystkim z rosnącej powierzchni nasadzeń malin, natomiast warunki pogodowe w bieżącym roku nie sprzyjały uzyskaniu wysokich plonów. Z uwagi na obecnie relatywnie małe znaczenie uprawy malin powtarzających owocowanie, ostateczny wynik produkcji nie powinien ulec istotnej zmianie.
Produkcję porzeczek ogółem (czarnych i kolorowych łącznie) oszacowano na ok. 152 tys. t., tj. na poziomie zbliżonym do zbiorów roku poprzedniego. Z powodu silnego opadu owoców spowodowanego suszą, zbiory porzeczek czarnych oceniono na niespełna 105 tys. t., tj. o ok. 9 proc. mniej niż w 2021 roku.
Produkcję borówki wysokiej oceniono na prawie 63 tys. t., tj. o 14 proc. więcej niż przed rokiem, ale ostateczny wynik zależeć będzie od przebiegu zbiorów we wrześniu i październiku.
Tegoroczną produkcję truskawek oszacowano na ok. 184 tys. t., tj. o 18 proc. więcej w stosunku do zbiorów ubiegłorocznych.
Zbiory agrestu zostały ocenione na poziomie 9 tys. t., tj. o ponad 5 proc. niższym niż w roku ubiegłym.
Produkcja pozostałych owoców z krzewów owocowych i plantacji jagodowych w sadach została oszacowana na prawie 77 tys. t., tj. na poziomie o 6 proc. niższym w stosunku do 2021 roku. Największy udział ma w tej grupie aronia i jagoda kamczacka. Z uwagi na niskie ceny skupu aronii i w konsekwencji brak opłacalności produkcji tego gatunku, zbiory aronii były znacznie niższe w porównaniu z rokiem poprzednim.