Owoce leszczyny, czyli orzechy laskowe są bardzo zdrowe. Na targu w Kielcach kupić je można w cenie od 12 do 14 zł za kg. To cenne źródło witamin, soli mineralnych i nienasyconych kwasów tłuszczowych. Kiedy zbierać orzechy laskowe i jak je przechowywać, aby jak najdłużej zachowały swoje cenne dla zdrowia właściwości?
Na zachowanie ich cennych właściwości odżywczych ma znaczenie właściwy termin ich zbioru oraz sposób przechowywania.
W zależności od odmiany i pogody, owoce leszczyny, czyli orzechy laskowe dojrzewają od połowy sierpnia do końca października. Właśnie teraz dojrzały orzechy największych rozmiarów odmiany Olbrzymi z Halle, który w październiku spada z drzew.
– Orzechy są w ostatnich miesiącach towarem chętnie kupowanym przez klientów. Nie tylko te laskowe, ale i orzechy włoskie. Są cenne dla zdrowia i gospodynie dodają je do wielu potraw i wypieków oraz deserów. U mnie w gospodarstwie, podobnie jak w innych w tym roku ładnie obrodziły – mówi pan Eugeniusz, który prowadzi gospodarstwo pod Pińczowem.
Orzechy laskowe należy zbierać dopiero po opadnięciu z drzew. Nie powinny leżeć na ziemi dłużej niż 2-3 dni. Najlepiej zbierać je przy ciepłej i słonecznej pogodzie, gdy jest sucho. Jeśli zbierzemy mokre orzechy, trzeba je wysuszyć inaczej będą łatwo pleśnieć.
Orzechy laskowe najlepiej przechowywać w łupinach, niełuskane. Zachowają wtedy najwięcej wartości odżywczych, a łupina ochroni je przed jełczeniem. Najlepiej trzymać je w miejscu przewiewnym i suchym, w skrzyneczkach, koszach wiklinowych czy płóciennych woreczkach, aby zachować cyrkulację powietrza. W takich warunkach mogą leżeć przez wiele miesięcy.
Łuskane orzechy laskowe należy trzymać w szczelnie zamkniętych pojemnikach lub słoikach, które uchronią je przed utratą wilgoci lub wysuszeniem.