Mróz może zniszczyć rośliny, dlatego to ostatni moment na ich ochronę przed niskimi temperaturami. Mróz działa zarówno na system korzeniowy, który może przemarzać, jak i na części nadziemne rośliny. Które rośliny i zabezpieczyć na zimę?
Przed mrozem szczególnie należy chronić:
- rośliny kwitnące na pędach zeszłorocznych – zaliczyć można do nich grupę krzewów, drzew, które latem i jesienią zawiązują pąki, będące zawiązką kwiatów na kolejny sezon. Pąki te muszą bezpiecznie przezimować, w innym przypadku roślina nie zakwitnie. Chodzi np. o hortensje ogrodowe, rododendrony;
- rośliny szczególnie wrażliwe na mrozy – np. niektóre gatunki róż;
- młode lub niedawno posadzone rośliny, których system korzeniowy nie jest jeszcze ukształtowany i prawidłowo wykształcony, np. drzewa i krzewy posadzone do trzech lat wstecz;
- rośliny płytko ukorzenione;
- rośliny egzotyczne, nieprzystosowane, niezahartowane w naszej strefie klimatycznej.
Dla roślin szczególnie groźne są bezśnieżne zimy, z mroźnym wiatrem, który powoduje przemrożenie pędów. Przetrwają zimę wówczas tylko te wrażliwe gatunki, które przed nadejściem mrozów zabezpieczymy.
Skuteczną ochroną korzeni przed mrozem jest ściółka. Gruba, nawet 10-centymetrowa warstwa kory lub żwiru, skutecznie ochroni korzenie przed przemarzaniem. W zamarzniętej glebie korzenie roślin są szczególnie narażone na działanie długotrwałych mrozów.
Ochronę roślin powinniśmy stosować wraz z nadejściem pierwszych przymrozków – nigdy wcześniej, ponieważ zbyt szybko założona osłona będzie powodowała rozwój chorób grzybowych.
Jakie materiały najlepiej ochronią rośliny?
- biała agrowłóknina,
- worki z juty,
- maty słomiane,
- słomiane chochoły,
- gałązki iglaste.
Materiał stosowany do okrycia roślin powinien być przepuszczalny dla wody i powietrza – dlatego nie możemy stosować folii, wyjątek stanowi folia bąbelkowa służąca do owijania donic, a nie roślin. Ogranicza ona dostęp powietrza i wody, powodując, że rośliny po zimie mogą nie odbić. Pod folią będą się też rozwijać choroby grzybowe.
Sposobów okrywania roślin jest kilka – najmniejsze krzewy i byliny albo miejsca, gdzie posadzono tulipany i inne cebulowe, należy osłonić iglastymi gałązkami.