Dawniej dodawana była do chleba, aby dłużej zachował świeżość. Owoce czeremchy warto natomiast wykorzystać do produkcji dżemów, które można przygotować w domu.
Justyna Pargieła, ziołoznawca, przypomina, że choć sprowadzona z Ameryki czeremcha uważana jest za gatunek inwazyjny i na bieżąco zwalczana, to można skorzystać z jej owoców, które są zdrowe i smaczne.
Owoce czeremchy amerykańskiej są większe i słodsze od owoców czeremchy pospolitej.
– Należy pamiętać, że pestki czeremchy zawierają glikozydy cyjanogenne, które w większych ilościach mogą być toksyczne. Właśnie dlatego warto usunąć pestki z owoców, namaczając je, gotując i przecierając przez sito – mówi Justyna Pargieła.
Zielarka zaznacza, że pestki mogą być też wykorzystywane jako konserwant. W przeszłości na wschodzie Polski i w Ukrainie czeremchę suszono razem z pestkami, następnie mielono i niewielką ilość dodawano do mąki chlebowej.
– Miało to zapobiegać szybkiemu pleśnieniu chleba, a także pomagało utrzymać wilgoć i pieczywo nie wysychało za szybko – dodaje Justyna Pargieła.
Owoce czeremchy zawierają cukry, pektynę, kwas jabłkowy i cytrynowy, witaminę C, sole mineralne w postaci żelaza i miedzi.
W dżemach wyjątkowo dobrze komponuje się z gruszką.