Pączki ziemniaczane to lokalny przysmak i znak rozpoznawczy Koła Gospodyń Wiejskich w Szumsku. Podczas XXIII Finału Regionalnego Konkursu „Nasze Kulinarne Dziedzictwo – Smaki Regionów” w Tokarni zaprezentowały je panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Szumsku, gmina Raków. Skąd pomysł na taką słodycz?
Jak mówi Jadwiga Borek, pomysł na takie danie to efekt pomysłowości gospodyń i kreatywności w kuchni oraz chęci podzielenia się przepisem z innymi.
– Tradycją w naszej gminie jest Święto Pieczonego Ziemniaka, na które każde koło gospodyń stara się przygotować oryginalną potrawę z ziemniaków, a że gospodynie z naszego koła robią znakomite pączki ziemniaczane, od początku naszej działalności, co roku robimy pączki ziemniaczane na imieniny świętej Tekli – mówi Jadwiga Borek.
Wyjaśnia, że przepis na wykonanie takich pączków nie jest tajemnicą, a co ważne, gospodyniom z Szumska zależy, aby smaczne i oryginalne pączki zawitały do wielu domów.
– Przepis na pączki ziemniaczane jest bardzo prosty, tak samo, jak ich wykonanie. Wystarczy przygotować kilogram mąki, kilogram ugotowanych ziemniaków przepuszczonych przez praskę, drożdże, margarynę, cukier i przede wszystkim różaną konfiturę jako nadzienie – wyjaśnia.
Właśnie pączki ziemniaczane z różaną konfiturą prezentowane były na konkursie w Tokarni. Ich smak zachwycał.
Jak mówiły gospodynie z Szumska, smak tych pączków zależy wyłącznie od kulinarnych upodobań, ponieważ nadzienie może być także wiśniowe czy na przykład śliwkowe.
Aby były wyśmienite w smaku, warto usmażyć na dobrej jakości oleju, najlepiej polskiej produkcji i spróbować – zachęcały gospodynie.