Czarna jagoda nazywana też czernicą, borówką czarną lub – po prostu – jagodą, to roślina występująca na terenie Europy, Azji oraz Ameryki Północnej. W Polsce jest niezwykle popularna, przede wszystkim za sprawą właściwości leczniczych oraz smaku, wzbogacającego różnego rodzaju desery i koktajle.
Owoce czarnej jagody są bogate w antocyjany, których zawartość rośnie wraz z dojrzewaniem i porą zbioru. Jagody mają także dużo cukrów, głównie fruktozę i glukozę, oraz liczne kwasy organiczne i pektyny.
Czarna borówkaBorówka wysoka, niebieska jagoda (Vaccinium corymbosum L.) ... More ma wiele leczniczych właściwości: świeża działa przeciwbiegunkowo, hamuje przepuszczalność jelit, uszczelnia naczynia krwionośne i niszczy drobnoustroje chorobotwórcze, suszona dodatkowo może obniżać gorączkę.
W kuchni borówkaBorówka wysoka, niebieska jagoda (Vaccinium corymbosum L.) ... More ma wiele zastosowań, zwłaszcza że przetworzona nie traci swoich cennych właściwości. Można przyrządzać z niej zupy, galaretki, dżemy, pierogi, ciasta, nalewki, likiery, soki, napary i kompoty.
Do celów spożywczych i leczniczych nadają się tylko owce dojrzałe, które mają czarnogranatową barwę. Nie należy także zbierać owoców mokrych od rosy lub po deszczu, ponieważ nie nadają się do przechowania, a także jagód opadłych na ziemię, ze względu na ryzyko zakażenia bąblowicą.
Panna cotta z jagodami
Panna cotta to rodzaj deseru pochodzenia północnowłoskiego. Śmietankę podgrzewa się razem z żelatyną oraz różnymi dodatkami, a następnie wylewa do krągłej foremki lub pucharka.
Składniki: jagody, galaretka owocowa w proszku, 250 ml jogurtu naturalnego, 250 ml śmietany 18%, szklanka mleka, ½ szklanki cukru pudru, żelatyna według wskazówek na opakowaniu.
Sposób przygotowania: Umyte i wysuszone jagody wsypujemy do pucharków, zalewamy tężejącą galaretką i wstawiamy do lodówki. Pucharki wypełniamy do 2/3 objętości. Do miseczki wlewamy po 250 ml jogurtu i śmietany i ubijamy z cukrem pudrem do uzyskania kremowej konsystencji. Żelatynę rozpuszczamy w mleku i dodajemy do masy. Całość energicznie mieszamy. Pucharki wyjmujemy z lodówki i dopełniamy masą, po czym ponownie wstawiamy do lodówki na kilka godzin.
Przepis podał Bartłomiej Barański (archiwum Lasów Państwowych).