Zimą ogród przechodzi w stan spoczynku, ale piękny być nie przestaje. Zwłaszcza jeśli posadziliśmy w nim rośliny o ładnych, zwracających uwagę pędach, nadal będzie atrakcyjny.
Wszystkie duże drzewa mają piękne pokroje i konary, po zrzuceniu liści jest to bardziej widoczne. Do wyboru mamy również drzewa, które jeszcze bardziej przyciągają wzrok dzięki mocno powyginanym gałązkom. Należą do nich np. leszczyna pospolita odmiany Contorta i wierzba mandżurska Tortuosa.
Z kolei pięknym, superbiałym kolorem i gładką korą będzie w zimowym czasie wyróżniać się brzoza użyteczna Doorenbos.
Rzadkim gatunkiem, który sadzimy nad strumieniami i oczkami wodnymi jest brzoza czarna (nadrzeczna). Kolor kory odmiany tego gatunku o nazwie Heritage jest pomarańczowo-kremowy do jasnobrązowego, a następnie staje się coraz jaśniejszy, a ponadto łuszczy się w ciekawy sposób – wielkimi, zwisającymi płatami.
Nie każdy ogród ma jednak miejsce na duże okazy. W mniejszych warto więc wprowadzać krzewy i pnącza o ciekawym wyglądzie pędów (winobluszcze i wiciokrzewy), i w ten sposób nasz zimowy ogród także może zyskać na atrakcyjności.
Jednymi z popularniejszych krzewów, spełniających wymóg dekoracyjności w zimie, są derenie, a w szczególności niektóre ich odmiany. Dereń biały Sibirica, krzew 2-, 3-metrowej wysokości, zimą eksponuje pięknie, zwłaszcza na tle białego śniegu, swoje jaskrawoczerwone gałązki. Z kolei odmiana Elegantissima daje nieco bardziej przygaszoną czerwień, ale ciągle bardzo atrakcyjną, a odmiana Kesselringii pędy ma czerwono-brązowe, a czasem nawet ciemnobrązowe.
Innym gatunkiem derenia jest dereń rozłogowy Flaviramea. Ten krzew z kolei ma pędy zielonożółte, bardzo atrakcyjne, określane nawet mianem złocistych.
W propozycjach szkółek dla nasadzeń do zimowego ogrodu znajdziemy jeszcze inne cenne krzewy, które możemy podziwiać pora zimową. Zdecydowanie ciekawymi okazami będą złotlin japoński o zielonych długich pędach i gęstym pokroju czy trzmielina oskrzydlona, która tworzy mocne, korkowato „olistwowane” pędy.
Elżbieta Krempa