W niedzielę, 17 września, w Dębnie w gminie Raków, odbędzie się uroczystość religijno-obyczajowa „W dzień świętej Tekli ziemniaki będziem piekli”. Organizatorzy przygotowali do pieczenia ponad tonę ziemniaków.
Gmina Raków słynie z uprawy ziemniaków i „Rakowskiego ziemniaka pieczonego” – wpisanego na Listę Produktów Tradycyjnych. Zgodnie z tradycją ten lokalny przysmak jest pieczony w specjalnie przygotowanych ogniskach w centrum Dębna, a następnie wspólnie spożywany.
Pieczone w dzień świętej Tekli ziemniaki muszą pochodzić z ziemi z zawartością wapnia (rupeć – gwarowa nazwa) lub z gleby piaszczystej. Zgodnie z legendą przekazywaną z pokolenia na pokolenie święta Tekla sama przywędrowała z pobliskiego Rakowa do Dębna. Mieszkańcy na jej cześć zaczęli organizować odpust w dniu jej imienin, czyli 23 września. Obowiązkowo pieczono wtedy ziemniaki w ogniskach, a każdy uczestnik odpustu musiał ich skosztować. I tak, zgodnie z tradycją rokrocznie odbywa się wspólne pieczenie ziemniaków. Najstarsi mieszkańcy Dębna i Rakowa pamiętają odpusty organizowane jeszcze przed II wojną światową. Po wojnie tradycję Odpustu Świętej Tekli i pieczenia ziemniaków przywrócił ówczesny proboszcz ksiądz Pałęga. Z biegiem lat uroczystość się rozrastała, od skromnego odpustu do znanej i popularnej, przyciągającej rzesze gości imprezy. Z roku na rok ogniska stają się coraz większe, ziemniaków piecze się coraz więcej. Miejsce na ognisko przygotowuje się pieczołowicie, zgodnie ze wskazówką wysypania go piaskiem, a i sposób ich pieczenia jest niezmienny.
W tym roku na uroczystość przywieziona zostanie ponad tona ziemniaków dla mieszkańców gminy Raków oraz gości z innych regionów, którzy wezmą udział w wydarzeniu.
W niedzielę świętowanie rozpocznie odpustowa msza święta o godzinie 12. Będzie też akcja honorowego dawstwa krwi, która jest stałym punktem wydarzenia.
Nie zabraknie również występów artystycznych. Na scenie zaprezentują się: Zespół „Rakowskie Fijołecki”, dzieci i młodzież z gminy Raków, Zespół „Fox” – Dominik Feldam, KGW Szumsko, KGW „Głuchowianki”z Głuchowa, KGW „Śwarne Kakonianki”, Kapela Sióstr Piotrowicz, Kapela „Siema”.
Gwiazdą wieczoru będzie zespół Milano. Wspólną zabawę zakończy dyskoteka pod gwiazdami, którą poprowadzi DJ Maju.
Organizatorzy przygotowali też wiele innych atrakcji dla dzieci i dorosłych między innymi stoiska KGW, rękodzieło ludowe, wesołe miasteczko.
Wstęp jest wolny.