Przede wszystkim pszenne bułki i inne rodzaje pieczywa pszennego są na topie jadłospisu dzieciaków. Warto jednak zachęcać je do spożywania produktów z żyta, jęczmienia, kukurydzy, gryki czy prosa, które są raczej niedoceniane w diecie najmłodszych – pokazują to wyniki badania zrealizowanego w czasie trwania I edycji kampanii „Produkty zbożowe – pyszne i zdrowe!”.
– Szkoda, że się ich nie docenia, bo jęczmień, kukurydza, gryka czy proso to grupa zbóż bardzo zróżnicowana zarówno, jeśli chodzi o skład, jak i wartości odżywcze. W zbilansowanej diecie jest miejsce dla wszystkich produktów żywieniowych, a zboża powinny stanowić jej dużą część – podkreśla dietetyczka Ewa Sypnik-Pogorzelska, która razem z Magdaleną Jarzynką-Jendrzejewską uczestniczy w kampanii.
Potwierdza to Bożena Halina Dobrowolska, właścicielka znanej kieleckiej Piekarni R. Dobrowolski, która na pieczywie zna się, jak mało kto.
– W ostatnich latach wiele się mówi o tym, czy jeść, czy nie jeść pieczywa, ale badania naukowe potwierdzają prawdę znaną i przetestowaną od tysięcy lat, że chleb, a szczególnie pieczywo żytnie jest niezbędne dla prawidłowej pracy naszego organizmu, a przede wszystkim dla prawidłowej pracy mózgu człowieka. Warto wiedzieć, że technologia wykorzystywana przy pieczeniu chleba jest na tyle fenomenalna, że pomogła ludzkości, która piekła i jadła chleb jako podstawowy produkt, przetrwać głód i biedę w wielu bardzo trudnych czasach, które towarzyszyły ludziom przez wieki – mówi Halina Bożena Dobrowolska.
Ale, jak dodaje doświadczony piekarz, zdrowe jest także pieczywo pszenne. Także ono zawiera cenne dla zdrowia wartości, chociaż są one mniejsze niż żytnie. Jest wskazane szczególnie w przypadku problemów z żołądkiem, jelitami, wątrobą. Uwielbiają je także dzieci.
– Niedawno gościłam na Dniu Dziecka w Warszawie u pana premiera, gdzie jako poczęstunek zawiozłam pyszne bułeczki z jabłkiem z naszej piekarni. Bardzo smakowały dzieciom, które chętnie przybiegały do mnie po kolejne. Bułeczki z dodatkiem pieczonych jabłek z sadów z powiatu kieleckiego oraz cynamonu były wyśmienite – mówi Halina Bożena Dobrowolska.
Biorąc pod uwagę zalety dla zdrowia, jakie niesie spożywanie pieczywa, Halina Bożena Dobrowolska zaleca stosowanie pieczywa w codziennej diecie.
– Nawyki żywieniowe, które mieli nasi rodzice, dziadowie pokazały, że stanowiło ono zawsze świadczą podstawę piramidy żywieniowej człowieka. Wydaje mi się, że tak powinno zostać. Mimo że przy odstawieniu pieczywa efekt gubienia zbędnych kilogramów jest najszybszy, trzeba pamiętać, że pieczywo jest niezbędne dla prawidłowej pracy naszego organizmu – wyjaśnia pani Dobrowolska.
Jak zaplanować zdrową dietę dla dzieci i z jakich nawyków zrezygnować? Obrazuje to Talerz Zdrowego Żywienia, opracowany przez Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego – PZH.
– Pokazuje on zalecane proporcje poszczególnych grup produktów w całodziennej diecie: połowę talerza zajmują na nim warzywa i owoce (z przewagą warzyw), 1/4 talerza to produkty zbożowe, a pozostałą ćwiartkę – produkty będące źródłem białka, czyli drób, ryby, nasiona roślin strączkowych, jaja, produkty mleczne. Dziecko powinno zjeść codziennie co najmniej 3 porcje produktów i przetworów zbożowych, najlepiej pełnoziarnistych – mówi dietetyczka Magdalena Jarzynka-Jendrzejewska.
Ciekawe!
Wśród produktów zbożowych, które najczęściej jedzą polskie dzieci, są: pieczywo, makarony i płatki.
Najrzadziej na ich talerzach pojawiają się otręby i muesli.
Do najbardziej ulubionych przez dzieci produktów zbożowych należą: makarony, płatki, pieczywo i dania mączne.