Stowarzyszenie „Piekoszowianie” – Zespół Pieśni i Tańca „Piekoszowianie” nagrodzeni zostali Świętokrzyską Nagrodę Kultury II stopnia w kategorii zespołowej. Nagrodę przyznawaną od 26 lat wręczono 15 października w Teatrze imienia Stefana Żeromskiego w Kielcach.
Świętokrzyska Nagroda Kultury jest przyznawana przez Zarząd Województwa Świętokrzyskiego za szczególne osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej oraz upowszechniania i ochrony dziedzictwa narodowego.
Jedna z nagród zespołowych II stopnia powędrowała do Stowarzyszenia „Piekoszowianie” – Zespół Pieśni i Tańca „Piekoszowianie”, której szefową jest obecnie Teresa Domagała.
Zespół Pieśni i Tańca „Piekoszowianie” już dwie dekady rozwija talenty muzyczne i taneczne. Od dwudziestu lat promuje świętokrzyską kulturę ludową i tradycję w powiecie kieleckim, regionie świętokrzyskim, w Polsce, a nawet za granicą.
Zespół „Piekoszowianie” powstał w 2004 roku, a jego założycielką była między innymi Marianna Majchrzyk, która podjęła się również pełnienia funkcji prezesa. Kolejną osoba na tej funkcji był też tu obecny Stanisław Kornecki. Od maja 2019 roku szefową zespołu jest Teresa Domagała.
– „Piekoszoszowianie” to nie tylko nazwa, ale i zgrana grupa ludzi, która potrafi się jednoczyć, pokonywać przeszkody i działać dla dobra lokalnej społeczności – mówi prezes zespołu Teresa Domagała.
Warto przypomnieć, że w 2019 roku na bazie zespołu utworzono Koło Gospodyń Wiejskich „Piekoszowianie”, które zostało zarejestrowane w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.
Zespół Pieśni i Tańca „Piekoszowianie” ma na koncie wiele sukcesów. Zespół bierze czynny udział w festiwalach, przeglądach, promując śpiew i muzykę ludową regionu świętokrzyskiego. Bierze udział w obrzędach ludowych, między innymi w Sejmiku Międzywojewódzkim Teatrzyków Wiejskich w Tarnogrodzie, kultywując najstarsze obyczaje naszych przodków.
– W zespole działają twórcy ludowi piszący wiersze, teksty piosenek, scenariusze obrzędów ludowych – jednym słowem, powiem bez zbytniej skromności – ludzie utalentowani i mocno zaangażowani w kultywowanie świętokrzyskiej ludowej kultury i tradycji – mówi Teresa Domagała.
Jak dodała, Świętokrzyska Nagroda Kultury jest dla zespołu dużym wyróżnieniem i zwieńczeniem 20-letniej działalności, której ideą jest kultywowanie i przekazywanie ludowej tradycji następnym pokoleniom.