Sejm znowelizował ustawę o Kołach Gospodyń Wiejskich. Zakłada ona zrównanie praw wszystkich kół do dofinansowania, pieniądze na swoją działalność będą mogły dostać także koła zrzeszone w kółkach rolniczych.
Obecnie prawo do dofinansowania mają tylko Koła Gospodyń Wiejskich zarejestrowane przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.
Zaproponowano też powołanie przez ministra rolnictwa wojewódzkich koordynatorów KGW przy Ośrodkach Doradztwa Rolniczego.
Przewidziano także skrócenie okresu wejścia w życie ustawy, ma ona obowiązywać w następnym dniu po ogłoszeniu ze względu na to, że pieniądze kołom trzeba wypłacić jeszcze w tym roku.
Najwięcej kontrowersji w dyskusji wzbudziła wysokość dofinansowania dla kół. Ministerstwo rolnictwa określiło, że na ten cel przeznaczone będzie w najbliższych latach 120 mln zł rocznie, a w razie potrzeby pula zostanie zwiększona z oszczędności budżetu rolnego.
W Polsce jest obecnie ok. 16 tys. kół wpisanych do rejestru ARiMR zgodnie z ustawą z 2018 r., ok. 2,5 tys. kół działających na podstawie ustawy z 8 października 1982 r. o społeczno-zawodowych organizacjach rolników oraz ok. 500 kół działających na podstawie ustawy z dnia 7 kwietnia 1989 r. – Prawo o stowarzyszeniach.
Teraz ustawa trafi do prac w Senacie.