Wysokie temperatury najpierw przyspieszały wegetację, lecz w ostatnich dniach panujące warunki atmosferyczne (ochłodzenie) spowolniły ten proces. Co należy wykonać w sadach, radzi ekspert Świętokrzyskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego.
– Duża wilgotność gleby i jej temperatura sprawiły, że start wegetacji jest już intensywny. Według wielu opinii jest to spowodowane tym, że zima była ciepła i deszczowa z dwoma, trzema incydentami typowo zimowymi. To spowodowało, że gleba się nie oziębiła i nie zamarzła. Częste i obfite w tym okresie opady deszczu sprawiły, że wilgotność gleby jest na dość wysokim poziomie. W związku z tym, że w najbliższych dniach przewidywana jest ciepła aura, to nie jest wykluczone, że będą zalecenia wykonania zabiegów ochrony roślin w sadach – informuje Grzegorz Jurkowski, ekspert ŚODR.
W sadach gruszowych w większości kwater zostały wykonane pierwsze zabiegi ochrony przy użyciu glinki kaolinowej. W niektórych rejonach wykonano również zabieg przy użyciu oleju parafinowego oraz siarki jako kolejny element walki z miodówkami gruszowymi. Pierwsze zagrożenia ze strony parcha oraz chorób kory i drewna zmniejszymy, wykonując zabieg środkami miedziowymi.
W sadach jabłoniowych nadal trwa cięcie i prace związane z porządkowaniem po cięciu. W niektórych sadach został wykonany zabieg zabielania drzew. W późniejszym czasie przekonamy się z jakim skutkiem. Bezwzględnie w najbliższym czasie, przy sprzyjającej aurze zalecamy wykonanie zabiegu przy użyciu preparatów miedziowych. Następnie ważnym zabiegiem ograniczającym zagrożenie ze strony szkodników jest zastosowanie oleju parafinowego. Sytuacja związana z parchem jabłoni jest spokojna. Jak podają niektórzy eksperci, z badań wynika, iż około 5-10 proc. wyizolowanych zarodników workowych jest dojrzałych. Dodatkowo lustrujemy sad na występowanie szkodnika, który staje się dużym zagrożeniem, czyli tarcznika niszczyciela, który z roku na rok zwiększa swój zasięg występowania.
W uprawie wiśni i czereśni należy wykonać zabieg preparatem miedziowym przeciwko chorobom kory i drewna, brunatnej zgniliźnie drzew pestkowych oraz przeciw grzybom powodującym srebrzystość liści. W kwaterach brzoskwiń i moreli wykonujemy kolejny zabieg przy użyciu środków miedziowych przeciwko kędzierzawości liści oraz chorobom kory i drewna.
We wszystkich uprawach sadowniczych, gdy aura będzie korzystna i dalszy rozwój wegetacji będzie trwał, możemy przystąpić do wysiewu nawozów mineralnych.