Prototypowy ciągnik Ursus C-336 z numerem 00001 został uratowany przez muzealników ze Szreniawy. Ciągnik był w posiadaniu jednego właściciela od 1980 roku do 2024, gdy muzeum nabyło ten egzemplarz.
Przez ten czas, czyli prawie 44 lata, pojazd nie pracował w gospodarstwie ani nie wykonywał żadnych prac na roli. Czasem właściciel przewoził nim drewno, co zdarzało się niezwykle rzadko.
Z tabliczki znamionowej wyraźnie wynika, że ciągnik wyprodukowano w 1960 roku. Jak przystało na prototyp, pojazd był intensywnie testowany i badany, skąd następnie przetransportowano go do prac w Państwowym Gospodarstwie Rolnym w dawnym województwie olsztyńskim. Niestety, brak jest danych, który był to konkretnie PGR.
W 1970 roku został przekazany do jednej w wyższych uczelni w województwie białostockim. Tam wykorzystywany był jako obiekt szkoleniowy, pomoc dydaktyczna. Niestety, pod koniec lat 70. XX w. zapadła decyzja, aby wszystkie ciągniki służące jako pomoce dydaktyczne poddać złomowaniu.
– Oficjalnie Ursus C-336 został zezłomowany. Jednak jeden z pracowników uczelni postanowił uratować unikatowy egzemplarz. Wybronił go przed wybijaniem dziur w silniku. A kiedy ciągnik został przetransportowany na złomowisko, mężczyzna spakował cały złom, którego był w posiadaniu w domu i sprzedał go na złomowisku, a za pieniądze wykupił, tak naprawdę w ostatnich chwilach, prototyp ciągnika Ursus.
/PAP/