Książka „Świętokrzyska tradycja źródłem inspiracji” opracowana przez Świętokrzyski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach to bardzo interesująca lektura o tradycji województwa świętokrzyskiego w kulinarnym aspekcie.
Została wydana została w ramach operacji własnej Sieci na rzecz innowacji w rolnictwie i na obszarach wiejskich (SIR) „Zintegrowanie usług okołorolniczych w województwie świętokrzyskim jako innowacyjne narzędzie rozwoju obszarów wiejskich”.
Prezentujemy tradycyjne przepisy zaczerpnięte ze świętokrzyskiej wsi. Niech będą one inspiracją dla młodszego pokolenia i bazą dla rozwoju lokalnej gastronomii i przetwórstwa rolnego oraz wizytówką promującą region świętokrzyski.
W miejscowości Rogów, w gminie Opatowiec, podpłomyki znane są od bardzo dawna, a gospodynie wypiekają je do dziś. Po upieczeniu podpłomyków, gdy piec był już dobrze nagrzany, zawsze wypiekano chleb. Dziś, pomimo różnorodności potraw i wypieków powszechnie dostępnych, pojawiające się na stołach podpłomyki szybko z niego znikają. Podpłomyki najsmaczniejsze są świeżo wyjęte z pieca chlebowego opalanego drewnem, jeszcze ciepłe.
Podpłomyki
Składniki: Ciasto: 2 kg mąki pszennej, 5 dag drożdży, 1 łyżka soli, około 1 litr serwatki lub wody, 1 łyżka cukru.
Masa serowa: 1/2 kg sera twarogowego, 1 szklanka cukru, 4 jajka, 2 ugotowane ziemniaki, 1 cukier waniliowy.
Sposób przygotowania: Zrobić zaczyn. Drożdże rozpuścić w niewielkiej ilości serwatki lub wody (około 1/2 szklanki), z łyżką cukru i odrobiną mąki. Zostawić na noc w ciepłym miejscu do wyrośnięcia. Następnego dnia do zaczynu dolać resztę serwatki, dosypać mąkę i sól. Wyrabiać, aż ciasto zacznie odchodzić od ręki. Odstawić do wyrośnięcia. Wszystkie składniki na masę serową wyrobić.
Rozpalić w piecu. Gdy piec jest już nagrzany, z wyrośniętego ciasta formujemy podpłomyki, włożyć je na łopatę, dodać na wierzch ulubione dodatki np. masę serową, ewentualnie posypać cukrem lub kminkiem. Podpłomyki piec około 20 minut, do czasu zarumienienia.
Przepis podała: Elżbieta Szabla z Koła Gospodyń Wiejskich w Rogowie.