Podwyższone grządki to ostatnio coraz bardziej popularny sposób na uprawę roślin jadalnych na niewielkiej przestrzeni. To rozwiązanie dla tych, którzy chcą uprawiać warzywa, a gleba w ich ogrodzie na to nie pozwala oraz dla tych, którzy na uprawę warzyw mogą przeznaczyć tylko balkon lub taras.
Jakie zalety ma uprawa w podwyższonych grządkach? Przede wszystkim pozwala ona uzyskać znacznie lepsze plony, przy mniejszym nakładzie pracy – zwłaszcza na sadzenie i pielenie. Grządki podniesione są nie tylko wygodne, ale i pozwalają osobom starszym i niepełnosprawnym uprawiać warzywa bez potrzeby schylania się.
Warzywa na podwyższonych grządkach rosną znacznie szybciej dzięki większej wilgotności, lepszemu nagrzewaniu się podłoża i dłużej, ponieważ rozkład materii organicznej pozwala na wcześniejsze rozpoczęcie uprawy, co wydłuża sezon wegetacyjny. W dodatku prawie nie musimy ich pielić, jeśli wykorzystaliśmy podłoże wolne od nasion chwastów. Ziemia w skrzyniach zawsze jest przewiewna i spulchniona.
W uprawie na podwyższonych grządkach doskonale sprawdzą się: rzodkiewka, sałata, burak ćwikłowy i liściowy, marchew, pomidory, ogórki i wiele innych warzyw. Pomiędzy warzywami można uprawiać zioła i kwiaty odstraszające szkodniki – np. aksamitki, nagietki, czy nasturcje.
Jeśli uprawiamy warzywa w kilku skrzyniach, w każdej z nich możemy zastosować inne podłoże dostosowane do wymagań danej grupy warzyw, np. korzeniowe, dyniowate, psiankowate, liściowe, kapustne, strączkowe, cebulowe, rzepowate.
Uprawa warzyw w drewnianych skrzyniach, choć ma wiele zalet, jest jednak stosunkowo droga. Im większa konstrukcja, tym wydatki znacznie rosną. Koszt takiej uprawy to nie tylko deski na konstrukcję, ale i podłoże, maty, siatki i impregnaty oraz woda do częstego podlewania. Przed założeniem warzywnika warto dobrze przemyśleć taką inwestycję.
Podwyższoną grządkę można także zbudować z cegieł, kamieni, betonowej palisady lub z gazonów. Na balkonie warto wykorzystać gotowe skrzyniopalety lub duże skrzynie do przechowywania – dno i boki należy wyściełać czarną agrowłókniną.
Warzywnik musi być ustawiony w miejscu możliwie jak najlepiej nasłonecznionym – 6 godzin słońca w ciągu dnia to absolutne minimum. Takie miejsce ma jednak jedną istotną wadę – ziemia w skrzyniach będzie się bardzo szybko nagrzewać, przez co będziemy musieli ją bardzo często podlewać! Warto też wymieszać ją ze specjalnym hydrożelem trzymającym wilgoć lub zamontować specjalny system podlewania.