W całym kraju średnia miesięczna temperatura powietrza prawdopodobnie będzie kształtować się powyżej normy wieloletniej z lat 1991-2020, a miesięczna suma opadów atmosferycznych w całej Polsce powinna zawierać się w zakresie normy wieloletniej. Tak samo ma być w Świętokrzyskiem. Synoptycy dają naszym rolnikom nadzieję na udane zbiory plonów z sadów i pól oraz dobre perspektywy do zasiewów zbóż ozimych.
Trwa sierpień, który zgodnie z eksperymentalną prognozą pogody przygotowaną przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej miał być gorący i obfitujący w opady deszczu. Prognoza sprawdza się, dlatego wato zapoznać się z pogodą na wrzesień.
Jak zapowiadają meteorolodzy, we wrześniu w całym kraju średnia miesięczna temperatura powietrza najprawdopodobniej będzie kształtować się powyżej normy wieloletniej z lat 1991-2020. Miesięczna suma opadów atmosferycznych w całej Polsce powinna zawierać się w zakresie normy wieloletniej.
Eksperymentalna prognoza pogody opracowana przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej przewiduje na wrzesień dla Kielc i województwa świętokrzyskiego temperatury mieszczące się powyżej wieloletniej normy, a opady w normie. Takie zapowiedzi synoptyków dają rolnikom nadzieję na udane zebranie plonów z sadów i pól oraz dobre perspektywy do zasiewów zbóż ozimych.
Prognozowana dla nas we wrześniu średnia temperatura powietrza ma wynosić powyżej wieloletniej normy i osiągnąć wartości od 12,3 do 14,3 stopni Celsjusza. Przewidywana suma opadów ma być zgodna z normą i wynieść dla tego obszaru od 36,25 do 61,0 mm.
Dobre prognozy dotyczą także października, w którym w całej Polsce ma panować średnia miesięczna temperatura powietrza powyżej normy wieloletniej z lat 1991-2020, a miesięczna suma opadów atmosferycznych prawdopodobnie będzie się zawierać w zakresie normy wieloletniej.
Warto jednak pamiętać, że pomimo coraz większej mocy obliczeniowej superkomputerów i szerokiej wiedzy o procesach pogodowych, wciąż nie można uniknąć błędów i różnic w prognozach na tak długi okres w przyszłość. Wynikają one zarówno z ryzyka wystąpienia nagłych (często lokalnych) zjawisk meteorologicznych, które mogą zaburzyć prognozowane procesy pogodowe, jak i z samej różnorodności wykorzystywanych w modelach prognostycznych założeń fizycznych oraz równań matematycznych i statystycznych.
Według naukowców z Zakładu Analiz Meteorologicznych i Prognoz Długoterminowych Centrum Modelowania Meteorologicznego IMGW-PIB, nie jest możliwy dokładniejszy opis przewidywanej pogody z tak dużym wyprzedzeniem. Należy pamiętać, że prognoza jest orientacyjna, ma charakter eksperymentalny i dotyczy średniego przebiegu dla całego prognozowanego regionu i danego okresu prognostycznego.