Trwa gorący i suchy lipiec, a przed nami, według długoterminowej eksperymentalnej prognozy pogody, ciepły, ale bardziej deszczowy sierpień. Rośliny i zwierzęta czekają na deszcz, z którym także rolnicy wiążą nadzieje na dobre plony.
Lipiec w całej Polsce, także w Świętokrzyskiem, jest w tym roku miesiącem z temperaturami powyżej średniej wieloletniej i opadami mieszczącymi się w normie. W kolejnych dniach lipca także prognozowane są wyższe niż średnie temperatury.
Na nadchodzący sierpień długoterminowa, eksperymentalna prognoza pogody opracowana przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej przewiduje dla Kielc i Świętokrzyskiego temperatury mieszczące się powyżej normy i opady w normie. Takie zapowiedzi synoptyków dają rolnikom nadzieję na udany dalszy przebieg wegetacji.
Według prognoz, w sierpniu, w całej Polsce, w tym w województwie świętokrzyskim, średnia miesięczna temperatura powietrza powinna kształtować się powyżej normy wieloletniej z lat 1991-2020. Miesięczna suma opadów atmosferycznych na przeważającym obszarze kraju powinna mieścić się w zakresie normy wieloletniej, na południowym zachodzie jest możliwa suma opadów powyżej normy. Takie wiadomości pogodowe płyną z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej na dalsze tygodnie lata wiosny. Aura będzie sprzyjać ostatniemu etapowi wegetacji roślin.
Prognozowana dla naszego regionu na sierpień średnia temperatura powietrza ma wynosić powyżej wieloletniej normy, która wynosi od 17,7 do 18,4 stopni Celsjusza. Przewidywana suma opadów ma być zgodna z normą, która wynosi dla tego obszaru od 55,5 do 72,8 mm.
Prognozowana na wrzesień dla Polski średnia temperatura powietrza ma być także powyżej wieloletniej normy, a suma opadów ma mieścić się ma w normie dla tego miesiąca.
Warto jednak pamiętać, że pomimo coraz większej mocy obliczeniowej superkomputerów i szerokiej wiedzy o procesach pogodowych, wciąż nie można uniknąć błędów i różnic w prognozach na tak długi okres w przyszłość. Wynikają one zarówno z ryzyka wystąpienia nagłych (często lokalnych) zjawisk meteorologicznych, które mogą zaburzyć prognozowane procesy pogodowe, jak i z samej różnorodności wykorzystywanych w modelach prognostycznych założeń fizycznych oraz równań matematycznych i statystycznych.
Według naukowców z Zakładu Analiz Meteorologicznych i Prognoz Długoterminowych
Centrum Modelowania Meteorologicznego IMGW-PIB, nie jest możliwy dokładniejszy opis przewidywanej pogody z tak dużym wyprzedzeniem. Należy pamiętać, że prognoza jest orientacyjna, ma charakter eksperymentalny i dotyczy średniego przebiegu dla całego prognozowanego regionu i danego okresu prognostycznego.