Jabłka to owoce, które są doskonałym sprzymierzeńcem w profilaktyce wielu chorób. Światowy Dzień Jabłka zachęca do jedzenia tych owoców i jest doskonałą okazją do rozmów na temat znaczenia jabłek.
Są dwa dni, w których obchodzi się Światowy Dzień Jabłka. W Polsce przypada on na 28 września i 21 października, ale warto doceniać ten wyjątkowy owoc za jego właściwości zdrowotne oraz wspaniały smak każdego dnia.
Jabłka zawierają wiele witamin i minerałów. Między innymi: witaminę C, witaminy z grupy B, beta karoten, witaminę E, fosfor, wapń, siarkę, magnez i żelazo. Są również świetnym źródłem błonnika pokarmowego, który wspiera prawidłowe trawienie oraz antyoksydantów. Ich zawartość różni się w zależności od odmiany i stopnia dojrzałości owocu. Najwięcej cennych składników znajduje się tuż pod skórką, dlatego jabłka warto jeść właśnie nieobrane ze skórki.
Nasz kraj jest największym producentem w Unii Europejskiej oraz czwartym na świecie po Chinach, Stanach Zjednoczonych Ameryki i Turcji. Udział jabłek w krajowych zbiorach owoców wynosi 80 proc. Polskie zbiory oszacowane zostały w tym roku na 3,995 miliona ton.
Światowa produkcja jabłek opiera się na kilku odmianach, które rosną w sadach w różnych częściach globu. Od dziesiątków lat numerem jeden jest Golden Delicious oraz Fuji i Delicious. Do tej trójki dołączyła Gala, której udział w ogólnej produkcji jabłek zwiększył się znacząco.
W Polsce zarejestrowanych jest ponad 70 odmian jabłoni. Najpopularniejszymi odmianami jabłek uprawianymi w Polsce są: Idared, Jonagold, Szampion, Ligol, Golden Delicious, Red Delicious, Gala, Gloster, Lobo, Cortland.
W Polsce trwa akcja samozbiorów, w której zachęca się producentów i konsumentów do odwiedzania sadów. Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa prowadzi też kampanię #KupujŚwiadomie, promującą rodzimą żywność z oznaczeniami i certyfikatami jakości żywności, w tym polskich jabłek. Akcja zachęca do wybierania owoców polskiej produkcji.