Jest już raport Polska Wieś i Rolnictwo przygotowany po raz kolejny na zlecenie Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, ARiMR, KOWR i KRUS. Ocenia i prezentuje sytuację na terenach wiejskich, w rodzinach mieszkańców wsi, w gospodarstwach rolnych, przybliża też, między innymi, ogólne postrzeganie rolnictwa, rolników i obszarów wiejskich, a także sytuację w miastach.
Jaka była w 2024 roku sytuacja w gospodarstwach domowych?
Prawie 45 procent badanych rolników oceniło ją „bardzo dobrze” i „raczej dobrze”. Odpowiedź „źle” i „bardzo źle” wybrało zaledwie 11,7 procent rolników, którzy uczestniczyli w badaniu. Blisko połowa – 51 procent – wszystkich badanych oceniła obecną sytuację finansową własnego gospodarstwa domowego „bardzo dobrze” albo „raczej dobrze”. W porównaniu z wynikami badania z 2023 roku, przybyło odpowiedzi „bardzo dobrze” i „raczej dobrze” zarówno wśród rolników, jak również osób niezwiązanych z rolnictwem.
Prawie wszyscy rolnicy – 98,6 procent – deklarują uzyskiwanie dochodów z gospodarstwa rolnego i dopłat bezpośrednich – 91,4 procent. Zdaniem rolników, dochody z gospodarstwa rolnego stanowią średnio 63,2 procent całkowitych dochodów ich gospodarstw domowych z ostatnich 12 miesięcy, a dochody z dopłat – 17,6 procent.
Rolnicy uzyskiwali też dochody z pozarolniczych źródeł. Najczęściej z pracy najemnej na etat – 17 procent wskazań, a z emerytury lub renty 14,4 procent.
Ponad połowa mieszkańców miast – 58,9 procent deklarowała, że źródłem dochodów ich gospodarstw domowych w ostatnich roku była praca najemna na pełen etat. Ich dochody pochodziły z własnej działalności gospodarczej niezwiązanej z rolnictwem, 13,3 procent z emerytury lub renty, 10,6 procent z pracy na umowę zlecenie, 7,1 procent z zasiłków socjalnych, a 6,6 procent z pracy na umowę o dzieło.
Jak oceniają respondenci, ich sytuacja finansowa nie zmieniła się w ciągu ostatniego roku. Wskazało tak 48,3 procent wszystkich badanych. Co trzeci badany wskazywał, że w ciągu ostatnich 12 miesięcy, sytuacja finansowa jego gospodarstwa domowego „trochę się pogorszyła” – 23,9 procent, a 5,9 procent – że „znacząco się pogorszyła”.
Poprawę sytuacji finansowej gospodarstwa domowego częściej wskazywali mieszkańcy miast – 24,2 procent niż mieszkańcy obszarów wiejskich – 19,5 procent i częściej osoby niezwiązane z rolnictwem 22,5 procent niż rolnicy – 18,4 procent.
35,9 procent rolników wskazało w badaniu, że w ciągu ostatnich 12 miesięcy finanse ich gospodarstwa domowego trochę lub znacząco się pogorszyły.