Podczas posiedzenia zespołu ds. stabilizacji i wsparcia rynku mięsa wołowego Porozumienia Rolniczego, z udziałem przedstawicieli sektora oraz Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, zaprezentowano i przyjęto nową strategię – Polska Wołowina 2030. Przygotowano ją z inicjatywy Rady Sektora Wołowiny.
W strategii wskazane są kluczowe obszary do wsparcia i rozwoju w celu efektywniejszego wydatkowania dostępnych środków finansowych.
Strategię Polska Wołowina 2030 stworzyli praktycy dla praktyków, dlatego ma ona charakter konkretny, operacyjny i jest możliwa do zrealizowania. Zaproponowane zmiany będą wdrażane do polskiego prawa od roku 2024.
W strategii Polska Wołowina 2030 wyeksponowana została rola konsumenta, a nacisk położony jest na jakość produktu.
Zdaniem liderów polskiego sektora wołowiny, to jakość, a nie cena czyni polską wołowinę konkurencyjną, dlatego ważnym elementem strategii jest, oprócz działań dla poprawy jakości produktu, edukowanie i informowanie polskiego społeczeństwa.
Obszary, które wymagają pracy, wskazane w strategii, to przede wszystkim:
- współpraca rolników z przetwórcami;
- doradztwo rolnicze o charakterze techniczno-ekonomicznym;
- genetyka w polskiej hodowli bydła.
Dwa cele strategii na rok 2023 to:
- wsparcie hodowli bydła w ramach pomocy de minimis;
- wsparcie produkcji mięsa wysokiej jakości w ramach ekoschematów.
W strategii jest zawarta propozycja połączenia ekoschematów z systemem jakości, aby finansowo wspierać najlepszych w branży.
– Cały czas mocno inwestujemy w ten sektor. Polska wołowina zdobywa kolejne rynki. Sami producenci podwyższają standardy produkcji polskiej wołowiny. Dziś konkurujemy z krajami, które są największymi producentami wołowiny. Jesteśmy wymieniani w pierwszej trójce producentów wołowiny o najwyższej jakości – powiedział wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi Krzysztof Ciecióra podczas spotkania w ministerstwie.