W województwie świętokrzyskim złożono już prawie sto wniosków o dofinasowanie do przezimowanych rodzin pszczelich. To kolejny nabór w ramach pomocy de minimis w rolnictwie. Stawka dla rodziny pszczelej to 50 złotych, a budżet wynosi 80 milionów złotych.
Pieniądze z budżetu państwa są dla pszczelarzy prowadzących działalność nadzorowaną w zakresie utrzymywania pszczół, którzy są wpisani do rejestru prowadzonego przez Powiatowego Lekarza Weterynarii i posiadają nadany przez ARiMR numer w ewidencji producentów – informuje Piotr Żołądek, dyrektor świętokrzyskiego oddziału Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Kielcach.
O dofinansowanie, które wynosi 50 złotych do każdej przezimowanej rodziny pszczelej można się ubiegać do 31 maja 2024 roku.
Wnioski przyjmują biura powiatowe ARiMR – można je składać osobiście lub przez pełnomocnika, wysłać poleconą przesyłką rejestrowaną nadaną w placówce Poczty Polskiej lub za pośrednictwem platformy ePUAP.
– To działanie Agencja realizuje już po raz czwarty. W 2021 roku pszczelarze otrzymali z tego tytułu blisko 20 milionów złotych, w 2022 ponad 23 miliony, a w 2023 niemal 77 milionów złotych. Tegoroczny budżet jest największy i jest duże zainteresowanie pszczelarzy tą formą finansowego wsparcia. W województwie świętokrzyskim do tej pory o środki wystąpiło 96 pszczelarzy. Najwięcej wniosków złożono w Biurze ARiMR w powiecie opatowskim – 22, następnie w Biurze w powiecie skarżyskim -16, w dalszej kolejności w Biurze w powiecie kieleckim – 11. Jak do tej pory najmniejsze zainteresowanie jest w powiecie ostrowieckim, gdzie do naszego Biura wpłynął tylko jeden wniosek – mówi Piotr Żołądek.
Przypomnijmy nabór wniosków trwa do końca maja bieżącego roku.