Otrząsarki, kombajny, dmuchawy, wygarniacze czy łuszczarki – użycie maszyn do zbioru orzechów laskowych to już konieczność ze względu na znaczne ograniczenie nakładów robocizny oraz obniżenie kosztów produkcji, czyli zwiększenie opłacalności uprawy tego gatunku. Jak pracują te urządzenia i maszyny?
Dojrzałe orzechy laskowe zbiera się we wrześniu, ale w tym roku wegetacja roślin była przyśpieszona i zielone orzechy zbierano już pod koniec sierpnia. Pełną dojrzałość orzechów plantatorzy poznali po kolorze – od żółtopomarańczowego po jasnobrązowy, który oznaczał gotowość do zbioru. Wtedy same spadały z drzew. Orzechy mogą jednak dojrzewać w różnym tempie, dlatego ich zbiory mogą trwać nawet przez kilka tygodni.
Uprawa leszczyny z roku na rok zyskuje na popularności, ale największe nakłady finansowe i nakłady pracy ponoszą plantatorzy przy ręcznym zbiorze, cięciu odrostów czy czyszczeniu owoców. Nic dziwnego, że sadownicy testują coraz to nowe sposoby zbioru, korzystając w tym zakresie z różnego rodzaju maszyn.
Otrząsarki nie przyjęły się przy zbiorze, za to stosowanie dmuchawy, która wydmuchuje liście i okrywy z rzędów przyniosły dobre efekty.
Na dużych plantacjach w użyciu są też kombajny do zbioru orzechów z dyszami ssącymi, który działa jak odkurzacz. Zbiór polega na zasysaniu owoców przez maszynę, a wraz z nim okryw, liści i zanieczyszczeń. Które poddane zostaną oczyszczeniu przez wentylatory i podawane dalej na przyczepy lub do worków.
Innym rozwiązaniem są kombajny do zbioru i czyszczenia leszczyny. Dzięki ich olbrzymiej wydajności można przeprowadzić wielokrotny zbiór nawet na dużych plantacjach leszczyny.
Kolejnym rozwiązaniem jest usprawniającym prace jest zastosowanie likwidatora odrostów w leszczynie. Jest to wygodna w użyciu i wydajna kompletna przystawka – tarcza do zamontowania do kosy spalinowej. Sprawne i efektywne wycinanie młodych pędów koło pni drzew jest dużą obniżką kosztów robocizny.
Aby utrzymać porządek na plantacji przyda się wirnikowy wygarniacz do gałęzi, pracujący między rzędami drzew i niszczenia kretowisk.
Do oczyszczenia i wyłuszczania orzechów z zielonej pokrywy służą specjalne łuszczarki.
Warto przypomnieć, że istnieje około 100 odmian orzechów leszczyny. Znawcy twierdzą, że najszlachetniejsze i najsmaczniejsze pochodzą z Turcji, która jest największym eksporterem orzechów laskowych.
Orzechy laskowe zawierają bogactwo cennych dla zdrowia substancji odżywczych, przede wszystkim mają wysoką zawartość witaminy E, nazywanej witaminą młodości i płodności.
– Obecny rok nie jest łaskawy dla orzechów, także laskowych. Wiosenne mrozy skutecznie przerwały wegetację tych drzew. Kwiaty i zawiązki owoców zostały niemal całkowicie wymrożone, dlatego niemal w całym województwie świętokrzyskim działkowcy i plantatorzy po prostu prawie nie mieli zbiorów – mówi Janusz Hajdukiewicz, doświadczony ogrodnik z Rodzinnego Ogrodu Działkowego imienia Bolesława Chrobrego w Kielcach.