O pomoc w opłaceniu trzeciej i czwartej raty podatku rolnego za rok 2024 mogą wnioskować do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa rolnicy, którzy ponieśli w tym roku z powodu gradu, deszczu nawalnego, przymrozków wiosennych lub huraganu szkody w uprawach. Wnioski można składać do 15 listopada bieżącego roku wyłącznie drogą elektroniczną za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych ARiMR.
Piotr Żołądek, dyrektor Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa Oddział w Kielcach, wyjaśnia, że termin składania wniosków jest nieprzekraczalny.
– Można to zrobić tylko do 15 listopada, stąd moja gorąca prośba do rolników, aby pamiętali, że to nie jest umorzenie podatku. Pomoc, o której mowa nie zwalnia z zapłaty trzeciej i czwartej raty podatku rolnego. Żeby dokonać zwrotu środków finansowych rolnik musi złożyć w wersji elektronicznej wniosek z wymaganymi załącznikami – mówi dyrektor Żołądek.
Jak wyjaśnia Piotr Żołądek, do wniosku trzeba załączyć:
– kopię protokołu oszacowania szkód,
– kopie polis ubezpieczeniowych potwierdzających zawarcie umów ubezpieczenia upraw rolnych,
– kopię decyzji ustalającej wysokości podatku rolnego na 2024 rok.
Łączna wysokość pomocy nie może przekroczyć:
1) 80 procent kwoty obniżenia dochodu z produkcji roślinnej – obliczonego zgodnie z art. 25 ust. 8 rozporządzenia Komisji (UE) nr 2022/2472;
2) 90 procent kwoty obniżenia dochodu z produkcji roślinnej – obliczonego zgodnie z art. 25 ust. 8 rozporządzenia Komisji (UE) nr 2022/2472 – dla gospodarstw rolnych położonych na obszarach z ograniczeniami naturalnymi lub innymi szczególnymi ograniczeniami określonymi w przepisach o wspieraniu rozwoju obszarów wiejskich z udziałem środków Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich.
Uwaga! Pomoc pomniejsza się o 50 procent, jeżeli w dniu wystąpienia szkód w uprawach rolnych spowodowanych wystąpieniem w 2024 roku gradu, deszczu nawalnego, przymrozków wiosennych lub huraganu w rozumieniu przepisów o ubezpieczeniach upraw rolnych i zwierząt gospodarskich co najmniej 50 procent powierzchni upraw w gospodarstwie rolnym, z wyłączeniem wieloletnich użytków zielonych, nie było ubezpieczone co najmniej od jednego z ryzyk: suszy, gradu, deszczu nawalnego, ujemnych skutków przezimowania, przymrozków wiosennych, powodzi, huraganu, pioruna, obsunięcia się ziemi lub lawiny.
Dyrektor Piotr Żołądek przypomina, że wszelkie szczegóły i warunki uzyskania pomocy dostępne na stronie www.gov.pl/arimr