PorPor (Allium ampeloprasum L.) – gatunek rośliny dwuletniej... More jest warzywem, które aż do przymrozków można pozostawić w ogrodzie nawet pod śniegiem. Razem z jarmużem czy pietruszką jest spiżarnią cennej zieleniny na czas zimy i wczesnej wiosny. Planując wiosenne zasiewy, warto wziąć go pod uwagę, chociaż jego uprawa nie należy do łatwych.
PorPor (Allium ampeloprasum L.) – gatunek rośliny dwuletniej... More jest zapomnianą rośliną z rodziny cebuli i czosnku. Do Polski sprowadziła go królowa Bona. Nie od razu odkryto jego zdrowotne właściwości. Niestety, mimo wielu zalet, nadal jest mniej popularny w uprawie i żywieniu niż cebulaCebula (Allium cepa L.) – zwyczajowa nazwa warzywa należ... More i czosnek.
PorPor (Allium ampeloprasum L.) – gatunek rośliny dwuletniej... More jest niskokaloryczny i zawiera korzystny dla zdrowia błonnik. Znajdziemy w nim również witaminy A, C oraz z grupy B. Ma wiele mikroelementów, najważniejsze to: wapń, potas, fosfor i wiele innych.
Jako krewniak cebuli i czosnku ma działanie bardzo podobne do nich. Za prozdrowotny wpływ odpowiada głównie allicyna, która wpływa korzystnie na zmniejszenie ciśnienia tętniczego krwi, zmniejsza stężenie trójglicerydów we krwi. PorPor (Allium ampeloprasum L.) – gatunek rośliny dwuletniej... More jest dobrym źródłem kwasu foliowego, szczególnie ważnego w diecie kobiet ciężarnych. Obfituje też w polifenole, które istotne są w zwalczaniu wolnych rodników. Zalecany jest jako środek w kuracjach odtruwających organizm, sprzyja zmniejszaniu stanom zapalnym w chorobach takich jak cukrzyca typu 2, reumatyczne zapalenie stawów oraz stany zapalne górnych dróg oddechowych.
Nie należy do warzyw najłatwiejszych w uprawie. Aby uprawa się udała, należy zapewnić roślinie jak najlepsze warunki do wzrostu oraz systematyczną pielęgnację.
Pora sadzi się na piaszczystych, próchnicznych glebach o odczynie pH od 5,8 do 6,5. Najlepiej na słonecznym stanowisku i z łatwym dostępem do wody. Nie powinien być uprawiany na miejscu, które wcześniej zajmowały rośliny cebulowe. Podczas wzrostu należy pielić i spulchniać ziemię wokół pora, a w lipcu jego łodygę osypać ziemią.
Wysiew nasion do inspektu powinien być przeprowadzony w marcu lub wprost do gruntu w kwietniu.