Teraz jest najlepsza pora na przygotowanie czosnku do przechowywania przez zimę. Jak to fachowo zrobić, by przetrwał przez kilka miesięcy i nic nie stracił ze swojego smaku i właściwości zdrowotnych?
Czosnek nadaje potrawom wspaniały smak i można go znaleźć w większości kuchni na całym świecie. Posiada cenne właściwości lecznicze. Jak prawidłowo go przechowywać?
Prawidłowo przechowywany czosnek może bezpiecznie leżeć przez wiele miesięcy. Są sprawdzone sposoby prawidłowego przechowywania czosnku bez utraty smaku i wartości odżywczych.
– Warto zadać sobie trochę trudu, aby po pierwsze, wybrać najzdrowsze główki czosnku, a po drugie, wybrać najlepszą metodę przechowania. Pamiętać należy, że czosnek nie tylko nadaje smak wielu potrawom, ale nazywany jest również naturalnym antybiotykiem, który staje się sprzymierzeńcem w walce z chorobą nowotworową, stanami zapalnymi i atakującymi organizm drobnoustrojami – mówi Olga Chaińska, dietetyk i trener personalny.
Smakuje i leczy
Tajemnica czosnku kryje się w jego składzie, dzięki któremu został on zatwierdzony przez Światową Organizację Zdrowia jako lek. Znajduje się w nim ponad 100 aktywnych substancji. Są to między innymi makro i mikroelementy w tym mangan, wapń, fosfor, cynk, potas oraz selen. Co więcej, znajdziemy w nim wszystkie witaminy z grupy B, a także witaminę C, A i D. Ponadto czosnek zawiera flawonoidy i związki siarkowe. Za jego prozdrowotne właściwości odpowiada głównie allicyna, tj. organiczny związek siarki. Allicyna jest silnie pachnącym związkiem, który powstaje przy uszkodzeniu tkanek czosnku z bezwonnej alliiny. Allicyna wykazuje właściwości bakteriobójcze wobec bakterii Gram-dodatnich i Gram-ujemnych. Czosnek działa również przeciwwirusowo, dzięki czemu jest pomocny w leczeniu chorób infekcyjnych takich jak przeziębienie czy grypa.
Jak przechować na długo?
Przechowywanie główek czosnku w całości to najlepszy sposób na utrzymanie świeżego warzywa, ponieważ po pęknięciu główki jego żywotność zmniejsza się i przetrwa zaledwie około 10 dni. Najłatwiejszym sposobem przechowywania świeżego czosnku w domu jest trzymanie go w przewiewnej siateczce w temperaturze pokojowej. Teraz jest też pora na plecenie warkoczy z czosnku. To sposób znany od wieków i sprawdzający się tylko w odpowiednich warunkach. Warkocze można rozwiesić jedynie w suchych, chłodnych, przewiewnych i ciemnych miejscach. Idealna temperatura przechowywania czosnku wynosi około 15-18 °C przy niezbyt dużej wilgotności.
Dobrze do tego celu sprawdzi się np. spiżarnia czy kuchenna szafka. Czosnek najlepiej umieścić w koszyczku lub papierowej, dziurkowanej torebce. Bardzo ważne jest, aby znajdował się w zacienionym miejscu, bo ten sposób skutecznie uchroni go przed przedwczesnym kiełkowaniem. Jeżeli czosnek hodujemy w przydomowym ogródku, po zerwaniu, w pierwszej kolejności wysuszyć.
W lodówce
Czosnek można również przechowywać w lodówce, w szufladzie na warzywa, jednak po wyjęciu z niej zacznie szybko kiełkować. Ten sposób przechowywania wpływa też na smak czosnku, powodując goryczkę. Najlepszym sposobem przechowywania całych główek czosnku, jak i jego resztek jest umieszczenie go w szczelnym, zamkniętym pojemniku w lodówce.
W zamrażarce
Czosnek można też mrozić, ale nie będzie już tak samo smaczny, jak świeży. Warto obrać go w tym celu, zmielić, dodać nieco wody lub rosołu i zamrozić w pojemniku do lodu. Kostki lodowe czosnku powinny być przechowywane w szczelnym pojemniku w zamrażarce tylko przez miesiąc bez utraty smaku.
Pieczenie czosnku
Pieczenie czosnku w piekarniku to także sposób na zatrzymanie na dłużej jego smaku i zapachu. Czosnek można upiec w piekarniku, w nasmarowanym oliwą naczyniu żaroodpornym, w temperaturze 175 °C przez około 45 minut. Po upieczeniu trzeba odkroić jego końcówki i wycisnąć miękki czosnek do szczelnego pojemnika, a po wystygnięciu umieścić go w zamrażarce. Pieczenie czosnku w oleju zapobiega całkowitemu zamarznięciu czosnku.
Marynowanie czosnku
Czosnek można też zamarynować w słoiku z zalewą octową i warzywami. Wymaga to więcej pracy, lecz może wydłużyć jego żywotność przez wiele miesięcy. Po zamarynowaniu będzie smacznym dodatkiem do wielu potraw.
Suszenie czosnku
Najłatwiejszym sposobem przechowywania czosnku jest jego wysuszenie w piekarniku. Trzeba go najpierw obrać i ząbki pokroić na cienkie plasterki, a następnie suszyć w suszarce do żywności lub w piekarniku ustawionym na 45 °C przez około 30 minut. Gdy czosnek będzie chrupiący, przechować go można w szczelnym pojemniku w temperaturze pokojowej przez kilka miesięcy.