Wiosna to czas na sadzenie drzew i krzewów owocowych. O tym, kiedy najlepiej sadzić drzewka owocowe w ogrodzie decyduje pogoda, a także rodzaj sadzonek. Zaleta wiosennego sadzenia polega na tym, że rośliny mają przez lato więcej czasu, by przygotować się do zimy.
Należy pamiętać, że drzewa owocowe z gołym korzeniem sadzi się tak, by korzenie mieściły się luźno w dołku. Nie wolno ich podwijać ani łamać. Lepsze jest już podcięcie zbyt długich korzeni. Zawsze skraca się korzenie uszkodzone. Zwykle wykopuje się dołki o średnicy około 60 cm i głębokości 50 cm. W piaszczystym podłożu na dnie dołków warto usypać warstwę kompostu. Drzewa z bryłą korzeniową powinno się umieścić na takiej samej głębokości, na jakiej rosły w donicy.
Drzewka owocowe z odkrytymi korzeniami można zakupić tylko w dwóch okresach w roku – jesienią lub wiosną. Należy je od razu po zakupie wsadzić do gruntu.
Do kieleckich sklepów ogrodniczych dotarła już najnowsza dostawa sadzonek jabłoni, czereśni, wiśni, śliw i grusz. Jakie odmiany czereśni do uprawy polecają w tym sezonie ogrodnicy?
Burlat – czereśnia polecana zarówno do sadów towarowych, jak i upraw amatorskich. Owoce ma bardzo smaczne. Drzewo rośnie silnie i tworzy kulistą koronę, wymagającą z czasem prześwietlania. Plonuje co roku bardzo obficie.
Czereśnie ma duże o sercowatym kształcie z czerwoną skórką i czerwonym miąższem. Skórka może się zmieniać na karminową, gdy owoce są bardzo dojrzałe. Miąższ ma twardy, chrupki, soczysty, słodki i bardzo smaczny. Zbiory rozpocząć można pod koniec czerwca.
Sadzi się ją w słońcu, w glebie piaszczysto-gliniastej, średnio wilgotnej. Burlat jest mało wrażliwy na choroby kory, za to uważać należy na moniliozę i dziurkowatość liści.
Vanda – odmiana nowa. Jej ogromną zaletą jest bardzo mała podatność na pękanie. Owoce ma spore i smaczne, świetnie nadające się zarówno do bezpośredniego spożycia, jak i na kompoty. Odmiana ta staje się coraz popularniejsza, zwłaszcza w Europie Środkowej.
Drzewo rośnie z umiarkowaną siłą i tworzy mocno zagęszczoną koronę o kulistej formie. Owoce są dosyć duże, mają specyficzną i łatwo rozpoznawalną ciemnoczerwoną skórkę w jaśniejsze cętki. Miąższ mają bardzo smaczny i soczysty
Vanda zaczyna owocować bardzo wcześnie, jej plon jest regularny i obfity. Zbiór przypada na piąty tydzień dojrzewania czereśni, czyli mniej więcej na początek lipca. Niezwykle istotne jest to, że owoce można przetrzymywać na drzewie nawet do dwóch tygodni.
Vanda ma wysoką odporność na mróz, jest też mało podatna na choroby. Opady deszczu nie szkodzą owocom i czereśnie praktycznie nie mają oznak pękania czy gnicia.