Zbliża się termin zbiorów czosnku jesiennego. Jak sprawdzić, czy uprawa jest już na to gotowa?
Czosnek jesienny zbiera się z grządek od początku lipca do przełomu lipca i sierpnia. Ważne jest, aby uprawę uważnie obserwować, aby wybrać odpowiedni moment zbioru. Jeśli nie zbierzemy go na czas, nie będzie go można przechowywać przez całą zimę.
Czosnek lepiej wykopać za wcześnie niż za późno, ponieważ zbyt długie przetrzymywanie go w ziemi powoduje pękanie główek i oddzielanie się jej ząbków. W takiej sytuacji czosnek nadawał się będzie wyłącznie do bieżącego użytku, a nie do przechowywania, na czym ogrodnikom zależy najbardziej.
Kiedy czosnek jest gotowy do zbioru?
– Powinien mieć około połowę liści, które uschły lub zżółkły, wykopane z ziemi główki powinny mieć odpowiednią wielkość – podpowiada Zdzisław Achtelik – ogrodnik z ogromnym doświadczeniem i działkową pasją.
Jak dodaje warto także sprawdzić, czy zachowane łodygi z kwiatostanem prostują się.
Zdzisław Achtelik już wykopuje swój czosnek z tegorocznej uprawy.
– U mnie w ogrodzie zazwyczaj zbiór czosnku zbiega się ze zbiorem pierwszych ogórków. A jeśli dodać do tego koper włoski – mam wszystko, co potrzebne jest do kiszenia ogórków. W tym roku ogórki są nieco wcześniej, ale czosnek także jest już gotowy do zbioru – mówi doświadczony ogrodnik.
Jak radzi na zbiór czosnku trzeba wybrać słoneczny i ciepły dzień, kiedy ziemia jest sucha. A przed zbiorem najlepiej dwa tygodnie zaprzestań podlewania. Główki zebrane w mokry dzień są trudniejsze do wysuszenia i bardziej podatne na gnicie. Zebrany czosnek oczyść z ziemi i pozostawić rozłożony na słońcu na kilka godzin, aby łatwiej go było potem oczyścić z resztek zaschniętej ziemi.