Podlewanie, przycinanie i zbiór owoców, warzyw, nasion i kwiatów na suche bukiety, sadzenie cebul roślin wiosennych, a także jesienne nawożenie, wysianie poplonów, wycinanie wilków to między innymi najważniejsze prace, jakie trzeba wykonać w sierpniu w ogrodzie i na działce. To także czas na przygotowanie roślin do spoczynku i kolejnego sezonu.
– Jeśli chodzi o rośliny ozdobne, w sierpniu wciąż jest przy nich dużo pracy. Należy je systematycznie podlewać i usuwać chwasty oraz przekwitłe kwiatostany, ponieważ niektóre z nich powtarzają kwitnienie. Pracy na działkach i w ogrodach jest wiele, ale dla każdego z ogrodników to czas bardzo satysfakcjonujący, zwłaszcza jeśli pogoda dopisuje – mówi Edward Galus, prezes Okręgu Świętokrzyskiego Polskiego Związku Działkowców.
Prace przy roślinach ozdobnych:
Pierwsza połowa sierpnia to czas na ostatnie w sezonie cięcie żywopłotów, przycięcie lawendy, zbieranie kwiatów na suche bukiety i nasion roślin jednorocznych do wiosennego wysiewu, a także przygotowanie sadzonek pelargonii.
Przy sprzyjającej aurze, czyli jeśli nie jest zbyt sucho, można już sadzić drzewa, krzewy i byliny uprawiane w pojemnikach.
W drugiej połowie sierpnia można zacząć stosować nawozy jesienne, aby rośliny przetrwały zimę i miały lepszą odporność na mrozy. Koniecznie trzeba monitorować rośliny pod kątem chorób i szkodników, a części roślin zaatakowane przez choroby grzybowe, ponieważ nie nadają się na kompost, usunąć i zakopać głęboko pod ziemią lub spalić.
Na koniec miesiąca, aż do połowy września, trzeba zarezerwować czas na dzielenie karp piwonii i sadzenie ich w żyznym podłożu na słonecznym stanowisku oraz systematycznie i obficie podlewać sadzonki. Kończący się sierpie to także pora na rozpoczęcie sadzenia niektórych gatunków wiosennych kwiatów cebulowych, jak np. przebiśniegi czy krokusy.
Prace przy roślinach użytkowych:
Nadal najważniejsze jest nawadnianie i plewienie roślin na grządkach oraz krzewów i drzewek owocowych. Wykopujemy marchew, cebulę i czosnek i robimy z nich przetwory. Zebrane zioła suszymy w pęczkach w zacienionym, przewiewnym miejscu.
– Grządki w sierpniu nie mogą stać puste, dlatego po zebraniu warzyw warto wysiać na nich nawozy zielone, czyli poplony – mówi Edward Galus
Jeśli chodzi o owoce, to trzeba zadbać, aby krzewy i drzewka, na których dojrzewają, zbyt mocno nie uginały się pod ich ciężarem i podeprzeć ich gałęzie. Tak zwane wilki na gruszach i jabłoniach należy wyciąć, ponieważ ograniczają one owocom dostęp światła. Usunąć należy też zacieniające owoce liście na winorośli. Sanitarne cięcie orzecha włoskiego to także zadanie na sierpień.